12.04.2022 09:06 9 PM/GDDKiA

Droga Czerwona: 20 milionów na prace przygotowawcze

mat. pras.

Droga Czerwona zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Umowę dotyczącą prac przygotowawczych tej inwestycji podpisali w poniedziałek (11 kwietnia) na terenie gdyńskiego portu przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, spółki CPK oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta. Istniejąca Trasa Kwiatkowskiego ma ograniczenia nośności i nie zapewnia dobrego połączenia dla ruchu ciężkiego z portem. Droga Czerwona takich ograniczeń nie będzie miała, poprawi dostępność do portu od strony lądu i zwiększy jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe

Droga Czerwona powstanie w standardzie wymaganym dla drogowej sieci TEN-T. Przewidziana została jako droga klasy GP - droga główna ruchu przyspieszonego, a z pozostałą siecią będzie skomunikowana poprzez pięć węzłów drogowych. Nie zapominamy również niechronionych uczestnikach ruchu, dlatego przewidzieliśmy realizację infrastruktury dla pieszych i rowerzystów w postaci kładek oraz tuneli. Inwestycja składać się będzie z trzech odcinków o łącznej długości ok. 9 km – informuje GDDKiA.

Jeszcze niedawno cały projekt Drogi Czerwonej stanął pod znakiem zapytania - pomimo licznych apeli, inwestycję skreślono z listy Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, a ponadto odrzucono jej wstępną koncepcję przebiegu.

mat. pras.

Władze Gdyni od lat regularnie wysyłały sygnały do strony rządowej, aby podjęto działania w kierunku zapewnienia odpowiedniego dostępu drogowego do rozwijającego się Portu Gdynia. To ustawowy obowiązek państwa, którego tymczasowym rozwiązaniem stała się właśnie wybudowana ze środków samorządu Trasa Kwiatkowskiego. Budowa kolejnych rozwiązań drogowych przerasta natomiast możliwości budżetowe nie tylko Gdyni, ale jakiegokolwiek z polskich samorządów – czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Koszty procesu przygotowawczego, które zostaną sfinansowane przez spółkę CPK, to około 20 mln zł. Jego realizacja przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowana jest na lata 2022-2025. Szacowana łączna wartość budowy Drogi Czerwonej, bezpośredniego łącznika z obwodnicą Trójmiasta, to ok. 2,7 mld zł. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24