03.04.2022 12:21 20 WH/TTM

Z mieszkańcami rozmawiali o elektrowni jądrowej

Fot. Karina Labuda/TTM

W Słajszewie przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe spotkali się z mieszkańcami gminy Choczewo. Głównym tematem był raport oddziaływania atomówki na środowisko.

Kilka dni temu informowaliśmy, że raport środowiskowy trafił do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Więcej o tym w naszym artykule.

W sobotę (2 kwietnia) rozpoczął się cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych oraz wszystkich innych zainteresowanych. Pierwszym przystankiem była świetlica wiejska w Słajszewie.

Zamierzamy przybliżać zapisy oddziaływań na środowisko. Raport został złożony pod koniec marca i mówi, jak elektrownia będzie oddziaływać na otoczenie. Ten dokument ma kilkadziesiąt tysięcy stron, dlatego spotykamy się z mieszkańcami, aby przybliżyć najważniejsze informacje z dokumentu i żeby mogli się z tymi informacjami zapoznać jeszcze zanim dokument zostanie upubliczniony przez organ, który prowadzi postępowanie środowiskowe - mówi Marcin Skolimowski z Polskich Elektrowni Jądrowych.

Raport zawiera badania i analizy prowadzone od 2017 roku, które obejmowały wiele obszarów badawczych. Dokument pokazuje, jak elektrownia będzie oddziaływać na otoczenie, ludzi i inne czynniki - turystyka czy rynek nieruchomości.

Niezależnie, który wariant lokalizacyjny zostanie wybrany, to elektrownia będzie impulsem rozwoju dla całego regionu. To nie jest produkt, który działa samodzielnie. To jest fakt bezsprzeczny. Elektrownia jądrowa potrzebuje wiele inwestycji towarzyszących - potrzebuje dróg - drogi wojewódzkiej i dróg lokalnych, potrzebuje połączenia kolejowego. Z tego także będą korzystać mieszkańcy - wylicza Skolimowski.

Kolejne spotkanie o elektrowni jądrowej w środę (6 kwietnia) w świetlicy wiejskiej w Sasinie o godzinie 16:00.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24