24.03.2022 16:00 3 PM/UM Rumia

Stulatka z Rumi odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Fot. PUW Gdańsk

Stuletnia mieszkanka Rumi Aleksandra Sychowska uczestniczka Powstania Warszawskiego, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nadany przez prezydenta medal wręczył stulatce Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski.

Aleksandra Sychowska, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, została uhonorowana przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski. Uroczystość odbyła się w Domu Seniora w Rumi.

Aleksandra Sychowska, z domu Dąbrowska, urodziła się 20 lutego 1922 roku w Warszawie – w tym roku obchodziła swoje setne urodziny. Duży wpływ na jej życie miał wybuch Powstania Warszawskiego, do którego dołączyła jako ochotniczka. Pod pseudonimem „Oleńka” pełniła funkcję łączniczki na terenie Śródmieścia.

Pani Aleksandra Sychowska, z domu Dąbrowska, urodziła się 20 lutego 1922 roku w Warszawie. Duży wpływ na jej życie miał wybuch Powstania Warszawskiego, do którego dołączyła jako ochotniczka. Pod pseudonimem „Oleńka” pełniła funkcję łączniczki na terenie Śródmieścia. Była ochotniczką przy budowie barykad na terenie Elektrowni Powiśle, łączniczką w Oddziale V dowodzenia i łączności Komendy Głównej Armii Krajowej. Została aresztowana przez NKWD, po przesłuchaniach przekazana UB. Następnie osadzona w więzieniu na Zamku Sandomierskim. Zwolniona z aresztu prewencyjnego 19 stycznia 1945 roku - nie znaleziono przy niej dowodów przynależności do AK. Pani Aleksandra ma dwóch synów, pięcioro wnucząt oraz czworo prawnucząt. Do Rumi przeprowadziła się w 1998 roku. Zamieszkała u młodszego syna, w domu przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.

Obecnie, z racji wieku, pani Aleksandra jest mocno schorowana – z trudem się porusza, niewiele też widzi – dlatego wymaga niemal całodobowej opieki. Jednocześnie jest bardzo sprawna umysłowo, ma świetną pamięć i chętnie dzieli się opowieściami ze swojego życia – czytamy na stronie rumskiego urzędu miasta.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 roku i nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24