24.03.2022 12:00 1 PM

Pożary traw w całym regionie. Ogień zagrażał domkom letniskowym

Fot. OSP Choczewo

Reda, Świecino, Orle, Lubiatowo – tylko w ciągu ostatnich dni w tych miejscowościach doszło do pożarów traw czy ściółki leśnej. Strażacy apelują o zaprzestanie tego typu działań. Nie tylko nie przynoszą one żadnych korzyści glebie, ale wiążą się z wywołaniem zagrożenia pożarowego. Poza tym wypalanie traw jest zabronione przez prawo, o czym nie każdy pamięta.

Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Choczewo Fot. OSP Reda Fot. OSP Reda Fot. OSP Reda Fot. OSP Krokowa Fot. OSP Krokowa Fot. OSP Krokowa Fot. OSP Krokowa Fot. OSP Orle Fot. OSP Orle

Początek wiosny to czas, kiedy strażacy odnotowują więcej przypadków wypalania traw. To polska niechlubna tradycja, która liczy dziesiątki lat. I przekłada się na setki groźnych pożarów oraz hektary zdewastowanych terenów zielonych.

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza – czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Tylko w ostatnich dniach strażacy walczyli z pożarem traw w kilku miejscach powiatów wejherowskiego i puckiego. Na początku tygodnia zastęp OSP Choczewo został zadysponowany do pożaru suchej trawy w miejscowości Lubiatowo na ulicy Spacerowej w Lubiatowie. Sytuacja była o tyle groźna, że ogień zbliżał się do domków letniskowych.

Działania przybyłego zastępu OSP Choczewo polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się suchą trawę od strony frontu pożaru, przy użyciu linii szybkiego natarcia. Po przygaszeniu pożaru na froncie przystąpiono do przelewania miejsca pożaru, w celu wyeliminowania wszelkich zarzewi ognia mogących spowodować ponowne powstanie pożaru – poinformowali strażacy.

W Orlu w weekend palił się młody las.

Przy pożarze trawy w Świecinie pracowali druhowie z OSP Krokowa.

Do pożaru trawy oraz śmieci wyjeżdżali także strażacy z OSP Reda.

Trwa kampania społeczna „Stop Pożarom Traw”. Jej przebieg to propagowanie bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Więcej na temat kampanii tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...