04.03.2022 15:30 27 PM

Atomówka: Inwestor spotka się z samorządowcami i mieszkańcami

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

W najbliższych tygodniach spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złoży do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska raport o oddziaływaniu na środowisko. „Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie” – poinformowała PEJ. Zapowiedziano także, że w połowie marca dojdzie do spotkania spółki z lokalnymi samorządami. Planowany jest również cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców.

Przypomnijmy, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino”, znajdująca się na terenie gminy Choczewo, została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia elektrowni – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. W najbliższych tygodniach spółka złoży do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) raport o oddziaływaniu na środowisko, który powstał w oparciu o wyniki badań lokalizacyjnych i środowiskowych.

To GDOŚ, a nie inwestor, wyda decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla posadowienia elektrowni. Chcielibyśmy także podkreślić, że w toku samej procedury uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, prowadzonej przez GDOŚ - zgodnie z ustawą - „Każdy ma prawo uczestniczenia, na warunkach określonych ustawą, w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa”. Dlatego mieszkańcy jak i wszyscy zainteresowani, będą mieć zapewniony taki udział poprzez konsultacje społeczne prowadzone przez GDOŚ – informują Polskie Elektrownie Jądrowe.

Budowa elektrowni jądrowej to inwestycja, która obejmie zarówno gminę lokalizacyjną, na terenie której posadowiony będzie obiekt, jak i gminy ościenne. Poszczególne elementy infrastruktury towarzyszącej realizowane będą na terenie całego województwa pomorskiego.

Koleją pojedziemy do elektrowni atomowej?

Nowa droga krajowa będzie prowadzić do elektrowni jądrowej

Atomówka coraz bliżej? 'To będzie prawdziwa rewolucja'

Dlatego cieszymy, że w dniu 11 lutego br. przedstawiciele lokalnych samorządów podpisali porozumienie gmin oraz powiatów dotyczące rozwoju regionu w związku z budową elektrowni. Deklaracja woli współpracy z inwestorem jest ważnym sygnałem wsparcia dla realizowanej inwestycji. W połowie marca planowane jest spotkanie sygnatariuszy porozumienia z zarządem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, podczas którego omawiany będzie status projektu oraz model współpracy na najbliższe miesiące – poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe.

Oprócz tego inwestor zapowiada, że planuje uczestniczyć w posiedzeniach rady gminy Choczewo.

Dzięki temu będziemy w stanie na bieżąco odpowiadać na pytania i wyjaśniać kluczowe kwestie – poinformowała spółka.

Planowany jest także cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 2 kwietnia w Słajszewie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24