04.03.2022 10:09 0 PM/PKP/UM Gdańsk

PKP uruchamia dworzec tymczasowy w Gdańsku Wrzeszczu

Fot. PKP SA

Od piątku w Gdańsku Wrzeszczu uruchomiony został dworzec tymczasowy. Zmiany związane są z budową nowego budynku dworcowego.

Przenosiny obsługi podróżnych do dworca tymczasowego wymusza kolejny etap prac budowlanych. Budynek dotychczasowego dworca wraz z przejściem przez niego w kierunku tunelu na perony został wyłączony z użytku.

Fot. PKP SA

Obsługę podróżnych przejmie dworzec tymczasowy, który zorganizowano przy ulicy Dmowskiego, w pobliżu wejścia do tunelu na perony w kierunku ulicy Wajdeloty. W dworcu tymczasowym, zbudowanym z modułów kontenerowych, podróżni znajdą cztery kasy biletowe, poczekalnię oraz toalety – informuje Bartłomiej Sarna z PKP SA.

Przestrzeń obsługi podróżnych jest klimatyzowana oraz wyposażona w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Kasy będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6 - 20, w soboty w godz. 6 - 19, natomiast w niedzielę i święta w godz. 6 - 18.

Przebudowa dworca Gdańsk Wrzeszcz jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji to 13,2 mln złotych brutto.

Nowy budynek dworca we Wrzeszczu ma być obiektem nowoczesnym, tak pod kątem architektury, jak i zastosowanych w nim rozwiązań. W miejscu dotychczasowych rozproszonych dobudówek, o różnym kształcie i kolorze, zyska on jedną spójną bryłę.** Elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła, co ma podkreślić nowoczesny i nieco industrialny charakter nowego dworca.** Najbardziej reprezentacyjną jej częścią będzie wejście do strefy obsługi podróżnych, gdzie zaprojektowano wielkoformatowe przeszklenie, a także wejście prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony.

W nowy sposób zaaranżowana zostanie również przestrzeń obsługi podróżnych. Zaprojektowano ją jako przestronny, nowocześnie urządzony hol pełniący funkcję poczekalni z kasami biletowymi i dwoma lokalami handlowymi. Podróżni znajdą tam ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...