01.03.2022 15:30 2 AB/TTM

W Wejherowie uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

'Żołnierze niezłomni dają nam lekcję patriotyzmu i bohaterstwa. Dzisiaj możemy na własnych oczach widzieć jak wspaniałą lekcję patriotyzmu dają nam Ukraińcy, jak walczą za swoją ojczyznę z miłości do niej' - mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski. We wtorek (1 marca) w Wejherowie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęły się na wejherowskim cmentarzu, gdzie władze powiatu złożyły kwiaty na grobie por. Augustyna Westphala.

Na cmentarzu zaczynamy obchody, ponieważ tutaj mamy grób Augustyna Westphala, sekretarza starostwa, ale przede wszystkim żołnierza niezłomnego, który również nie złożył broni i walczył w obronie ojczyzny. W 1946 roku oddał swoje życie - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Następnie uroczystości skierowano do parafii pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie, gdzie odbyła się msza święta. Przed mszą wystąpiła młodzież, która zaśpiewała pieśni patriotyczne.

Ważne jest dlaczego obchodzimy tego rodzaju święta. Jest ono potrzebne, żeby zachowywać świadomość historyczną i dziejów naszych, bo to one nas kształtują, uczą jaką drogą mamy iść i co przekazywać młodym pokoleniom. To ma później wpływ na kształtowanie tożsamości każdej osoby i naszej wspólnej, narodowej - mówi ksiądz Daniel Nowak.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Uroczystości zakończyły się przemarszem do Bramy Piaśnickiej, gdzie złożono kwiaty i znicze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24