04.01.2022 08:00 9 PM/pomorskie.eu

Ponad 370 mln zł z Bonu Turystycznego dla pomorskich przedsiębiorców

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

"Województwo pomorskie, wzorem innych europejskich regionów, które w dużym stopniu stawiają na turystykę, wyraźnie odczuło skutki zmian, które przyniosła pandemia" - podsumowuje Samorząd Województwa Pomorskiego. Miało na to wpływ ograniczenie swobody podróżowania oraz czasowe obostrzenia związane z obsługą gości, korzystających z usług turystycznych.

Jak wynika z danych Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w mijającym roku w porównaniu z 2020 r. odnotowano wzrost liczby turystów krajowych, odwiedzających województwo pomorskie. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zarówno położonych nad morzem, jak i na Kaszubach, Kociewiu czy w Borach Tucholskich. Także w Trójmieście, w miesiącach wakacyjnych obłożenie w obiektach noclegowych, w porównaniu do reszty Polski, było bardzo wysokie - czytamy na pomorskie.eu.

To wszystko przełożyło się na sezonowe przychody osób prowadzących działalności gospodarcze, m.in. hotelarzy, właścicieli obiektów gastronomicznych i wypożyczalni sprzętu sportowego, organizatorów wycieczek czy przewodników. Od początku funkcjonowania Bonu Turystycznego do pomorskich przedsiębiorców wpłynęło przeszło 370 mln zł, co plasuje nasz region na pierwszym miejscu w skali całego kraju.

Oprócz tego w województwie pomorskim, rośnie liczba obiektów świadczących usługi hotelarskie. W 2021 r. zarejestrowano 275 obiektów skategoryzowanych (hotele, pensjonaty, schroniska i campingi) oraz 11 tys. innych obiektów, z których co trzeci świadczy usługi przez cały rok.

Jednym z negatywnych skutków pandemii był spadek liczby gości przyjeżdżających spoza kraju. Pod koniec 2021 roku gdańskie lotnisko obsłużyło ponad 1,9 mln pasażerów, co wskazuje na wzrost względem roku poprzedniego o około 300 tys. osób.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24