28.12.2021 15:47 32 PM/TTM

'Żeby mieć jak najmniej odpadów' - w Wejherowie powstała EkoFabryka

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Myjnie, warsztaty i miejsce składowania oraz przeładunku odpadów, a także możliwość upcyklingu i recyklingu - w budynkach dawnej fabryki drzewnej w Wejherowie powstała EkoFabryka.

We wtorek (28 grudnia) odbyło się uroczyste otwarcie obiektu, czyli nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Wejherowie.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Dzisiaj wchodzimy w etap, że każdy mieszkaniec Wejherowa może tu przyjechać z dowolnym problemem związanym z rzeczą, którą chce wyrzucić i my mu powiemy, czy to naprawimy, czy wykorzystamy, czy to jest odpadem, jeżeli on sam nie podejmie tej decyzji. Będziemy uczyć jak podejmować prawidłowo decyzje, nawet już w dniu zakupu, żeby mieć jak najmniej odpadów, żeby jak najwięcej rzeczy można było wykorzystać – mówi dla TTM Roman Czerwiński, prezes ZUK w Wejherowie.

Budynek jest przygotowany do edukacji – upcyklingu. Powstały hale, myjnie, warsztaty, miejsca składowania i przeładunku oraz wiaty. Ważnym miejscem jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Łącznie inwestycja kosztowała ponad 20 mln zł. Z czego ponad 13,6 mln zł to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dzięki temu udało się ocalić tę fabrykę i przebudować ją, kredyt który otrzymaliśmy pozwolił dokończyć całą idee i wybudować wszystkie obiekty, które znajdują się na tej blisko dwuhektarowej nieruchomości – dodaje Roman Czerwiński.

EkoFabryka prowadzić będzie szeroko rozumianą działalność proekologiczną, w tym konferencje, szkolenia oraz spotkania o tematyce ekologicznej.

Obiekt znajduje się na ulicy Tartacznej w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24