29.11.2021 13:29 0 Materiał partnera

Twarda czy miękka kanapa – jakie wypełnienie lepiej sprawdzi się w praktyce?

Mat. prasowe

Wybierając kanapę lub narożnik zwykle w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich wygląd i wymiary. Chcemy idealnie dopasować je do pomieszczenia i wystroju, warto jednak spojrzeć także na inną cechę tego typu mebli – twardość wypełnienia. Jakie będzie najlepsze dla różnych osób i zastosowań?

Od czego zależy twardość kanapy?

To jak bardzo miękka będzie kanapa może zależeć od kilku czynników, z czego podstawowe to:

● konstrukcja mebla (zastosowane sprężyny),

● twardość pianek wypełniających,

● zastosowana tkanina obiciowa.

W przypadku kanap i narożników ze sprężynami bonellowymi, które są rzadko spotykane, najważniejsza będzie twardość samych sprężyn. W przypadku najbardziej popularnych rozwiązań ze sprężynami falistymi, na twardość w głównej mierze wpływają pianki tapicerskie, które stanowią rdzeń mebla. Sprężyny znajdujące się pod nimi także mogą być różnej twardości. Producenci jednak rzadko decydują się na użycie bardzo miękkich sprężyn falistych, ponieważ mają one o wiele mniejszą trwałość. Spotkać można też kanapy w całości z pianki, lub bardzo miękkie wypełnienia z granulatu, w których tylko to decyduje o twardości.

Tkanina ma mniejszy wpływ na obiektywną twardość kanapy, chociaż jej rozciągliwość w pewnym stopniu wpływa i na nią. Obicie mebla ma jednak mocny wpływ na nasze subiektywne odczucia, miękki materiał będzie sprawiał wrażenie, że cała kanapa jest bardziej miękka. Warto o tym pomyśleć w momencie wyboru, ponieważ możemy wybrać mebel ze zbyt miękkim wypełnieniem z powodu wspomnianego odczucia.

Mat. prasowe

Twarde wypełnienie kanapy – wady i zalety

Kanapy z twardym wypełnieniem są częściej spotykane od bardzo miękkich. Jest to spowodowane tym, że mają one bardziej wszechstronne zastosowanie. Twarde wypełnienie kanapy nadaje się zwykle nie tylko do odpoczynku przed telewizorem czy konsolą, ale także do spania. Kanapę z twardszym wypełnieniem warto więc wybrać gdy mamy zamiar spać na niej codziennie.

Twardsze wypełnienie sofy ma też zalety przy użytkowaniu jako mebel wypoczynkowy. Kanapa taka będzie lepiej podtrzymywać kręgosłup zarówno podczas siedzenia jak i leżenia. Dodatkowo twarde wypełnienie nie odkształca się pod wpływem siedzenia, dzięki czemu kanapa zawsze będzie wyglądać schludnie. Twarde wypełnienia, szczególnie w przypadku mebli z dużym udziałem pianki tapicerskiej, są też o wiele bardziej wytrzymałe od miękkich.

Wady i zalety miękkiego wypełnienia kanapy

Miękkie wypełnienia kanapy mogą wydawać się bardzo kuszące, kto nie chciałby zapaść się i zostać otulonym miękką, przyjemną tapicerką po ciężkim dniu pracy? Miękka kanapa na pewno może zapewnić takie odczucie, ale należy pamiętać, że nie będzie ona tak uniwersalna jak twardsze modele.

Na miękkich kanapach nie powinno się spać, ponieważ nie zapewniają one odpowiedniego podparcia kręgosłupa, co może bardzo źle wpłynąć na zdrowie. Miękka kanapa słabiej wspiera też nasze ciało podczas siedzenia, częściej będziemy przyjmować w niej nienaturalne pozycje, które też mogą wywołać bóle pleców. Wypełnienie o niewielkiej twardości będzie słabym wyborem także gdy w domu mieszkają osoby z ograniczeniami ruchowymi, na przykład osoby starsze lub niepełnosprawne. Z miękkiego wypoczynku o wiele trudniej wstać, ponieważ linia bioder zwykle znajduje się poniżej linii kolan, z powodu zapadnięcia się w miękką tapicerkę.

Które rozwiązanie jest bardziej praktyczne?

Jak widać po powyższych opisach bardziej praktyczne i uniwersalne są meble z twardszym wypełnieniem. Sprawdzą się one niemal wszędzie i do różnorodnych zastosowań, odpoczynku, rozrywki, spędzania czasu ze znajomymi, a nawet do spania. Będzie to też wybór trwały i solidny.

Mat. prasowe

Jeżeli jednak nie mamy w planach spać na kanapie, w naszym domu wszyscy domownicy są w pełni sprawni, a naszym marzeniem jest zapadanie się w miękkiej niczym chmurka kanapie, nie powinniśmy rezygnować z realizacji tego marzenia. W takim wypadku wybór miękkiej kanapy to strzał w dziesiątkę.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24