29.11.2021 12:00 17 WH

Co z elektrownią jądrową? ‘Do końca roku powstanie raport w tej sprawie’

Fot. Pixabay.com

Do końca 2021 roku zostanie złożony raport o oddziaływaniu elektrowni jądrowej na środowisko. Wówczas Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podejmie decyzję o lokalizacji pierwszej polskiej atomówki – informują Polskie Elektrownie Jądrowe. Do wyboru jest Lubiatowo-Kopalino lub Żarnowiec.

Nowe informacje w sprawie polskiej elektrowni jądrowej. W ogólnopolskich mediach i wśród polityków coraz częściej pojawiają się głosy w tym temacie. Budową atomówki interesują się Amerykanie, Francuzi czy Koreańczycy.

Skontaktowaliśmy się z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi w sprawie tych doniesień. W 2011 roku informowaliśmy, że pod uwagę brane są dwa miejsca budowy - Kopalino - Lubiatowo w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Gniewino i Krokowa.

Wybór odpowiedniej lokalizacji to jeden z kluczowych elementów zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania elektrowni jądrowej oraz ograniczenia do minimum jej oddziaływania na życie okolicznych mieszkańców i środowisko naturalne – mówi Tomasz Gołębiewski z zespołu ds. komunikacji i zarządzania.

W 2017 roku rozpoczęły się badania lokalizacyjne i środowiskowe w Kopalinie-Lubiatowie i Żarnowcu.

Wyniki analiz stanowią podstawę do sporządzenia Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który zostanie złożony do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) do końca 2021 roku. W Raporcie Spółka wskaże preferowany wariant lokalizacyjny. Ale to GDOŚ podejmie ostateczną decyzję w sprawie wyboru lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – zwraca uwagę Gołębiewski.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska do końca 2021 roku ma przekazać informację o lokalizacji, a w przyszłym roku wybrać partnera strategicznego. Według harmonogramu, w 2026 roku ruszy budowa pierwszego bloku. Elektrownia ma być uruchomiona w 2037 roku, a pierwszy blok - 2033 roku.

Przypomnijmy nasz artykuł - Mieszkańcy północnych Kaszub przychylni elektrowni jądrowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24