16.11.2021 09:14 0 PM/Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Rozbudowa wieży kontroli lotów w Gdańsku

mat. pras. PAŻP

Dzięki inwestycji bezpieczniej będą mogli czuć się wszyscy pasażerowie startujący i lądujący na płycie pomorskiego lotniska. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej za 25 milionów rozbudowuje Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego przy Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Zmiany będą dotyczyć m.in. charakterystycznej wieży i przylegającego do niej budynku.

Gdański Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego zostanie rozbudowany, a kontrolerzy zbliżania będą mieli nową salę operacyjną z nowoczesnymi stanowiskami, która powstanie w świeżo zaprojektowanym budynku. Modernizacja w znaczny sposób wpłynie na komfort pracy kontrolerów, nie tylko na stanowiskach zbliżania, ale również na wieży i personelu Służby Informacji Powietrznej (FIS). W nowej sali operacyjnej powstaną trzy stanowiska APP, a docelowo będzie tam można uruchomić pięć – czytamy na stronie gdańskiego lotniska.

Rozbudowa jest konieczna ze względu na ilość sprzętu i urządzeń potrzebnych do wykonywania zadań związanych z kontrolą ruchu lotniczego. Dlatego powstanie nowy 2-kondygnacyjny budynek i nowa infrastruktura techniczna, w tym nowoczesna serwerownia. Zostaną w niej zastosowane standardy, takie jak w niedawno ukończonych inwestycjach PAŻP w Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Z kolei na dachu nowego budynku, zostaną zainstalowane zewnętrzne urządzenia techniczne.

W ramach kontraktu z wykonawcą usługi modernizacyjnej – rozbudowany będzie system energetyczny i klimatyzacyjny, infrastruktura techniczna związana z funkcjonowaniem ośrodka, kontrola dostępu, BMS, ochrona p.poż, system monitoringu oraz okablowanie strukturalne. Rozbudową i nową infrastrukturą techniczną zajmie się firma API Smart, z którą została podpisana umowa na kwotę blisko 25 mln zł. Wcześniej ten sam wykonawca zrealizował projekty PAŻP przy lotniskach Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice czy poznańskiej Ławicy – informują władze gdańskiego lotniska.

W 2021 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, zainwestowała w modernizację i zwiększenie wydajności lotnisk około 100 mln złotych, z czego ¾ na lotniskach regionalnych. Udało się m.in. sfinansować instalację systemów wspomagających lądowanie samolotu, wyposażenia nawigacyjnego, radarów, systemów antenowych, modernizację stanowisk KRL czy wież.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24