22.10.2021 16:00 4 NW

Pomorskie miejscem idealnym do birdwatchingu

Źródło:pixabay.com

Birdwatching, czyli podglądanie ptaków jest najpopularniejszą formą obserwowania dzikiej przyrody. Pomorskie jest doskonałym miejscem dla „ptasiarzy”, którzy poszukują idealnych miejsc do obserwacji tych latających zwierząt.

Dyskretnie podglądając przyrodę i nie ingerując w jej piękno, możemy z niej czerpać całymi garściami. Nieustannie robią to osoby, których hobby jest obserwacja ptaków gołym okiem lub przez np. lornetkę.

Województwo pomorskie dzięki takim miejscom jak Zatoka Pucka, Słowiński Park Narodowy, Zalew Wiślany czy Ostoja Wisły jest regionem, który dla „ptasiarzy” jest szczególnie atrakcyjny.

Jak czytamy na portalu samorządu województwa pomorskiego, cenionymi miejscami dla birdwatcherów są na Pomorzu zwłaszcza wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Za prawdziwy raj uchodzi Zalew Wiślany, gdzie znajduje się jedno z największych w Europie miejsc lęgowych dla kormorana zwyczajnego oraz ok. 150 gniazdujących gatunków – m.in. czapla siwa, hełmiatka, gęgawa czy bielik.

Źródło:pomorskie.eu

Bliżej Gdańska usytuowana jest obfitująca w stanowiska rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych Ostoja Ujścia Wisły. To tu znajdziemy lubiane przez obserwatorów rezerwaty Mewia Łacha i Ptasi Raj. W różnych porach roku spotkać możemy w nich różne gatunki rybitw, mew, łabędzi czy ostrygojadów.

Wyjątkowym miejscem jest także Zatoka Pucka, gdzie wytyczony został rezerwat beka. Chroni on unikalne tereny, na których utrzymuje się rzadka roślinność słonolubna. To stwarza idealne warunki lęgowe dla cennych gatunków dzikiego ptactwa – np. biegus zmienny czy pliszka cytrynowa. W Zatoce Puckiej zamieszkują również bieliki, czajki, kszyki, bażanty, krwawodzioby czy łabędzie nieme.

Gdy mowa o birdwatchingu nie można pominąć Słowińskiego Parku Narodowego. W jego logo nie bez powodu widnieje dumnie przelatująca nad wybrzeżem mewa srebrzysta. Stanowi ona bowiem najbogatszą część fauny parku, z łączną liczbą ponad 270 gatunków. Jak podaje pomorskie.eu, naszym oczom ukażą się ty m.in. łyska, cyraneczka, krzyżówka, głowienka, czernica czy gęgawa – jedyny w kraju lęgowy gatunek dzikiej gęsi.

Ptactwo w Słowińskim Parku doskonale obserwuje się ze wzgórza Rowokół, zwanego Świętą Górą Słowińców. Wieża liczy 115 metrów n. p. m i zapewnia widok na rozpościerające się w dal ruchome wydmy, Bałtyk, jeziora Łebsko i Gardno, a także położone dalej w ląd pola i łąki oraz leżącą u podnóża góry miejscowość Smołdzino.

Jeśli powyższe propozycje nie wydają się wam atrakcyjne albo wszystkie te widoki już widzieliście, to mamy do zaproponowania specjalne do birdwatchingu punkty widokowe w Jastrzębiej Górze. Z brzegu o wysokości ok. 3-5 metrów n. p. m. możemy komfortowo śledzić wędrówkę ptaków, a nawet – za pomocą lornetki – identyfikować z bardzo dużej odległości najciekawsze gatunki. Pomorskie.eu podpowiada, że w Kątach Rybackich odnajdziemy bardzo dobry punkt do obserwacji dzikiego ptactwa – przede wszystkim kormoranów.

Ptaki obserwować możemy także na Górze Pirata, na Mierzei Wiślanej, gdzie niedawno została oddana do użytku nowa wieża obserwacyjna, przepięknie położona w połowie drogi między Krynicą Morską a Piaskami. Stamtąd widać zarówno Zalew Wiślany, jak i Bałtyk, a przy dobrych warunkach atmosferycznych nawet Frombork i wieże bazyliki w Braniewie.

Obserwowanie ptaków to jednak propozycja dla cierpliwych i kochających przyrodę, ale może warto, by osoby, które na co dzień „pędzą” na chwilę zwolniły i dostosowały swoje tempo do rytmu natury.

Źródło:pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24