19.10.2021 12:00 0 EWA

Kaszuby Północne na starych zdjęciach

Luzino, 1977 r., miejsce zlokalizowania osady wczesnośredniowiecznej.

Od połowy XX wieku krajobraz Pomorza ze względu na powstające inwestycje stopniowo się odmienia. Doskonałym przykładem na to są tereny dookoła Jeziora Żarnowieckiego przygotowywane pod elektrownie jądrową, czy Łężyce, które dzisiaj znamy z Eko Doliny. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępniło galerie zdjęć, które pokazują jak wyglądały obszary północnych Kaszub w okresie lat 60. minionego stulecia.

W muzealnej kolekcji znajdują się zdjęcia, które powstały podczas badań wykopaliskowych i poprzedzały sprawdzenie terenu przed większymi inwestycjami.

Nad zachodnim brzegiem Jeziora Żarnowieckiego odbywały się badania archeologiczne. Prace były związane z budową elektowi jądrowej. Nad brzegiem jeziora odkryto osady pradziejowe, na krawędzi Wysoczyzny Żarnowieckiej – cmentarzyska i gród. W związku z wykopaliskami w Kartoszynie część mieszkańców wysiedlono do pobliskiego Odargowa. Obszar dawnej wsi objęto Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Żarnowiec, gm. Krokowa, 1980 r., widok na grodzisko wczesnośredniowieczne, tzw. Górę Zamkową (obiekt znajduje się w lesie).

Kartoszyno, gm. Krokowa, 1982 r., teren badań wykopaliskowych realizowanych w związku z budową Elektrowni Jądrowej „Żarnowiec”.

Duża metamorfozę przeszły również tereny w Łężycach, przygotowywane pod rozbudowę Eko Doliny.

Łężyce, gm. Wejherowo, 2000 r., początek badań wykopaliskowych.

Prace prowadzone na terenach północnych Kaszub pod zabudowy, czy inwestycje pomogły odkryć miejsca, w których znajdowały się wczesnośredniowieczne osady, w Luzinie, czy Sopocie. Podczas wykopalisk w Mostach odnaleziono cmentarzyska grobów skrzynkowych. Taki grób składa się z kamiennej skrzyni zawierającej popielnice (urny) z przepalonymi szczątkami ludzkimi.

Sopot, 1975 r., droga na grodzisko z widocznymi wałami grodu. Mosty, gm. Kosakowo, 1977 r., miejsce znalezienia cmentarzyska grobów skrzynkowych. Żarnowiec, gm. Krokowa, 1980 r., widok na grodzisko wczesnośredniowieczne, tzw. Górę Zamkową (obiekt znajduje się w lesie). Kartoszyno, gm. Krokowa, 1982 r., teren badań wykopaliskowych realizowanych w związku z budową Elektrowni Jądrowej „Żarnowiec”. Kartoszyno, gm. Krokowa, 1982 r., teren badań wykopaliskowych realizowanych w związku z budową Elektrowni Jądrowej „Żarnowiec”. Łężyce, gm. Wejherowo, 2000 r., początek badań wykopaliskowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24