18.10.2021 09:00 28 PM/pomorskie.eu

Coraz mniej czasu, aby wymienić stary piec w domu

Fot. Redakcja

Rusza specjalna kampania informacyjna dla właścicieli nieruchomości „Możesz odetchnąć. Pomorze walczy ze smogiem”. Od 1 września 2024 roku we wszystkich miejscowościach Pomorza zakazane będzie stosowanie kotłów bezklasowych.

„Możesz odetchnąć. Pomorze walczy ze smogiem” to kampania informacyjna w mediach lokalnych, którą przygotowaliśmy z myślą o posiadaczach „kopciuchów”. To spot radiowy, ale i szereg ważnych informacji, które prezentujemy na stronie internetowej powietrze.pomorskie.eu – informuje Tadeusz Styn, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Przepisy w sprawie wymiany źródeł ciepła są zawarte w uchwałach antysmogowych, czyli w przepisach przyjętych na podstawie art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku przez sejmik danego województwa. Chodzi głównie o to, żeby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, czyli spalania w piecach np. miału węglowego, mułów czy pyłów węglowych.

Konkretne daty wejścia w życie przepisów zależą zarówno od rodzaju i klasy pieca, jak i od miejscowości. Na przykład w Sopocie zabronione będzie stosowania paliw stałych we wszystkich instalacjach – wyjaśnia Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Dodatkowo w uchwale mogą być zapisane konkretne wymagania techniczne, jakie instalacje grzewcze muszą spełniać. Co ważne, uchwały antysmogowe dotyczą wszystkich mieszkańców województwa.

Wybór nowego źródła ogrzewania domu zależy od właściciela. Tam, gdzie to jest możliwe, może być to podłączenie do sieci centralnego ogrzewania, ale można zdecydować się również na ogrzewanie gazowe, olejowe czy z odnawialnych źródeł energii – czytamy na stronie pomorskie.eu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24