16.10.2021 10:41 1 NW/pomorskie.eu

Muzeum sztuki nowoczesnej NOMUS - wielkie otwarcie

Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG

Po siedmiu latach intensywnych prac gotowy jest NOMUS – nowa przestrzeń dla sztuki nowoczesnej w Gdańsku. Na weekend 22-24 października zaplanowano wielkie otwarcie muzeum w dwóch lokalizacjach – w siedzibie na Młodym Mieście i w Zielonej Bramie.

Po modernizacji budynek NOMUS-a stał się nowoczesnym obiektem muzealnym z salami ekspozycyjnymi, edukacyjnymi i kinowo-konferencyjną oraz czytelnią i studiami przeznaczonymi na rezydencje artystyczne czy badawcze.

Stworzyliśmy przyjazną przestrzeń, w której chcemy rozmawiać z widzami o współczesnym świecie poprzez medium sztuki, a samą sztukę czynić bliską, zrozumiałą i dostępną dla widza – mówi Aneta Szyłak, kierownik nowego oddziału i kuratorka programu jego otwarcia. – Oprócz sal wystawowych w budynku NOMUS-a będzie można znaleźć przestrzeń o nazwie „Znajomi znad morza”. To nasze miejsce spotkań i działań społecznych, z kawiarnią, kącikiem sensorycznych zabaw dla dzieci i księgarnią. Na parterze będzie można wziąć udział w projekcjach filmowych, wydarzeniach na żywo, dyskusjach i koncertach. Nasza czytelnia umożliwi studiowanie publikacji o sztuce współczesnej, a sala edukacyjna oferuje możliwość udziału w zajęciach i warsztatach* – dodaje Aneta Szyłak.

Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG

Bohaterami otwarcia NOMUS-a będą dwie wystawy, uzupełniające się nawzajem.W ramach wystawy „Kolekcja w działaniu” zaprezentowane zostaną dzieła ponad 40 artystów, którzy opowiedzą o różnych sposobach tytułowego „działania” sztuki – jej związków z życiem społecznym i politycznym.

Na wystawie „Niech poprzedza Cię płomień” będzie można zobaczyć współczesną sztukę irackich Kudrów. Weźmie w niej udział dziewięcioro artystów, którzy w swoich dziełach podejmują temat przeżywania historii oraz zmian obyczajowych i społecznych zachodzących na Bliskim Wschodzie.

Chcieliśmy, żeby program otwarcia NOMUS-a był szczególnym świętem sztuki i artystów. Niecodziennie otwierają się nowe obiekty muzealne, zwłaszcza poświęcone sztuce współczesnej. Chcemy również, żeby do udziału w tym świętowaniu czuła się zaproszona zwłaszcza publiczność trójmiejska. To ma być jej miejsce – Małgorzata Ludwisiak, odpowiadająca w gdańskim Muzeum Narodowym za sztukę nowoczesną.

Trochę historii

Jak czytamy na pomorskie.eu, budynek, w którym mieści się NOMUS powstał w czasie II wojny światowej jako szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców. W 1940 roku stocznię przejęła III Rzesza, wykorzystując ją dla potrzeb Kriegsmarine, głównie do produkcji okrętów podwodnych. Po wojnie nadal pełnił funkcję szkoły zawodowej oraz warsztatów szkolnych. Po prywatyzacji Stoczni Gdańskiej w latach 90. XX w. budynek stał przez kilka lat pusty, by w latach 2004-2014 stać się siedzibą Instytutu Sztuki Wyspa.

W 2015 r., w wyniku wspólnej inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapadła decyzja o utworzeniu NOMUS jako działu Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG Źródło:pomorskie.eu/ mat. pras. MNG

Weekend Otwarcia NOMUS-a, Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku

22-24 października 2021 r.

NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki (ul. Jaracza 14) oraz Zielona Brama (Długi Targ 24)

Godziny otwarcia wystaw podczas Weekendu Otwarcia:

„Kolekcja w działaniu”:

NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14 22 października 2021 r., piątek, godz. 18.30-22.00 23 października 2021 r., sobota, godz. 12.00-22.00 24 października 2021 r., niedziela, godz. 10.00-18.00

„Niech poprzedza Cię płomień”:

Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24 22 października 2021 r., piątek, godz. 18.30-22.00 23 października 2021 r., sobota, godz. 12.00-22.00 24 października 2021 r., niedziela, godz. 10.00-18.00

Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, które prowadzone są e-mailowo: [email protected] lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 pod nr 58 301 70 61 w. 216.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24