07.10.2021 11:00 12 EWA/Powiat Pucki

Zażyj terapeutycznych kąpieli leśnych

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Powiat pucki zaprasza do tego by zanurzyć się w leśnej aurze i wspólnie uczestniczyć w nietypowych kąpielach. Choć brzmi to zagadkowo, to chodzi o terapeutyczne spacery shinrin-yoku, które polegają na sensorycznym doświadczaniu przyrody dookoła.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Kaszuby Północne” zaprasza na dwa spacery shinrin-yoku z certyfikowanym przewodnikiem Forest Therapy Institute. W sobotę (9 października) po Puszczy Darżlubskiej (start w osadzie Sławutowo) oraz 16 października w Helu.

Shinrin-yoku ( 森林浴) w języku japońskim oznacza kąpiel leśną, do czego w zupełności nawiązuje taka wędrówka, która polega na zanurzeniu się w leśną atmosferę niczym w wodę. Shinrin–yoku to wolne, relaksacyjne spacery i odbieranie naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Ta prozdrowotna praktyka może być wykorzystywana jako technika profilaktyczna, rehabilitacyjna lub wspomagająca leczenie.

Japońscy lekarze już od ćwierć wieku przepisują leśne kąpiele na tzw. zieloną receptę, od niedawna taka profilaktyka pojawiła się również w Finlandii. Las ze swym bogactwem (fitoncydy, monoterpeny, bakterie glebowe, powietrze, światło, dźwięki) ma przebadany wpływ na nasze zdrowie. A dzięki obecności przeszkolonego przewodnika i ćwiczeniom relaksacyjnym i uważnościowym można zanurzyć się w niego wszystkim zmysłami.

Leśna terapia ma wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych, m.in. pomaga zredukować stres, obniża ciśnienie, poprawia odporność. Jedna sesja shinrin-yoku trwa od 2 do 4 godzin, w zależności od chęci i możliwości grupy, pogody, itd. Spacery odbywają się grupowo. Liczba uczestników: max. 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce można rezerwować mailem: [email protected] Szczegółowe informacje nt. godziny i miejsca zbiórki będą podane mailowo na kilka dni przed wydarzeniem. Spacery są bezpłatne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24