06.10.2021 15:30 8 EWA

Kierowcy widzą pieszego w ostatniej chwili, załóż odblask

fot. Marek Trybański / TTM

Widoczność na drodze wieczorami, w deszczowe dni, czy mgliste poranki jest ograniczona, dlatego niezbędnikiem dla każdego pieszego powinny być odblaski. Trwa policyjna akcja informacyjno - edukacyjna „Świeć przykładem” przypominająca o tym jak ważne jest bezpieczeństwo na drogach.

Świętowany 1 października „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” rozpoczął jesienno – zimową kampanię. Policjanci przypominają, że pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. Gdy wyposaży swój strój w odblaskowe elementy ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 200 metrów. Odblaski powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców, wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Chcemy zachęcić rodziców, aby przygotowali dzieci w ten sposób do jesieni i zimy, gdzie te poranki są bardzo ciemne i bardzo szybko zapada zmierzch, jest gorsza widoczność. Kierowcy widzą pieszego w ostatniej chwili – przestrzega asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy

fot. Marek Trybański / TTM

Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko, gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu.

„Świecić przykładem” mają obowiązek piesi, czy rowerzyści poruszający się poboczem. Za brak odblasku grozi mandat do wysokości 500 zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24