02.10.2021 13:04 0 NW/Port Lotniczy w Gdańsku

Duża szansa na porozumienie ws. opłat nawigacyjnych

b655234394fa27ca2cfa6c2669cbae09.jpg

W środę, 29 września odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego. Na spotkaniu omawiano planowane podwyżki opłat nawigacyjnych dla linii lotniczych.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia pisaliśmy o piśmie, które przedstawiciele branży lotniczej wystosowali do premiera i ministra infrastruktury, w którym żądają nieprzenoszenia na pasażerów kosztów związanych z Covid-19 poprzez podnoszenie opłat dla linii lotniczych. Konsekwencją byłby powiem wzrost cen biletów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jak podaje Port Lotniczy w Gdańsku, podczas kilkugodzinnej dyskusji padła deklaracja przewodniczącego podkomisji o złożeniu poprawki do procedowanego obecnie w Sejmie RP budżetu państwa na rok 2022, która uwzględniać będzie dofinansowanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w celu zlikwidowania niedoboru środków tej agencji wynikłych z pandemii.

Po wysłuchaniu wystąpień wielu posłów różnych opcji politycznych, mam nadzieję, że jest bardzo duża szansa na osiągnięcie porozumienia ponad podziałami, które pozwoli na dofinansowanie PAŻP z budżetu państwa i nieobciążanie linii lotniczych, a tym samym pasażerów dodatkowymi podwyżkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu wygrają wszyscy: rząd, opozycja, cała branża lotnicza, a przede wszystkim pasażerowie - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańsku.

Przypomnijmy, że Urząd Lotnictwa Cywilnego w planie na najbliższe lata przewidział kilkudziesięcioprocentowe podwyżki opłat pobieranych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, w tym opłaty terminalowej (53% więcej dla Portu Lotniczego im. Chopina w Warszawie i 70% więcej dla regionalnych lotnisk) czy trasowej (26% więcej dla wszystkich portów lotniczych). 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24