05.09.2021 13:14 0 mat.pras.

Zespół ‘ Filatura di Musica’ wybrzmiał w Jastarni

Fot. mat.pras.

Muzyka dawna zabrzmiała w kościele Nawiedzenia NMP w Jastarni za sprawą koncertu zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica. Koncert ten był ostatnim z cyklu Filatura w drodze - wędrownego festiwalu zespołu pomysłu klawesynistki Patrycji Domagalskiej-Kałuży.

Za nami wyjątkowy występ, który miał miejsce 4 września 2021 roku. Zespół w składzie: Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne, Magdalena Pilch – flety, Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża – pozytyw z powodzeniem wykonał repertuar XVII wieku złożony z utworów kompozytorów działających na Pomorzu Gdańskim uzupełnionych kompozycjami Adama Jarzębskiego.

Przed koncertem została wygłoszona prelekcja dra hab. Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego zespołu, flecisty i teoretyka muzyki, która wprowadzała publiczność do historii wykonywanych dzieł. Utwory pochodzące m.in. z Tabulatury gdańskiej i pelplińskiej zostały wykonane na instrumentach historycznych w wysokim stroju a=466 Hz.

Niektóre z kompozycji zespół utrwalił na swojej debiutanckiej płycie „Canzony znane i nieznane”, która została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Dawna 2021. Warto dodać, że członkowie zespołu to wykwalifikowani muzycy, wykształceni w prestiżowych ośrodkach muzycznych na świecie m.in. Schola Cantorum w Bazylei czy Konserwatorium Królewskie w Hadze. Muzycy Ci od lat związani są z polską sceną muzyki dawnej. Zespół został ciepło przyjęty przez publiczność oraz ks. proboszcza, który na koniec złożył podziękowania artystom.

Brawa i owacje na stojąco dowodzą, że muzyka XVI i XVII wieku choć rzadko wykonywana, dobrze i ciekawie zinterpretowana oraz przede wszystkim stylowo zagrana, może stanowić interesujący materiał koncertowy.

Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021 oraz sfinansowany ze środków Fundacji PZU. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego, a partnerem Fundacja PZU.

Filatura w drodze - relacja koncert Jastarnia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24