23.09.2021 11:00 5 PM/IMGW

Uwaga! Wiatr i silny sztorm na Bałtyku

Fot. Fot. Marcin Miotacz/archiwum

Od czwartku do piątku (23-24 września) spodziewany jest maksymalny wiatr do 10 stopni w skali Beauforta, od około 90 do około 100 km/h. Najniebezpieczniej będzie w nocy z czwartku na piątek, kiedy prędkość wiatru znacząco wzrośnie w całym kraju – do 100 km/h w porywach nad morzem i do 80 km/h na pozostałym obszarze Polski.

W czwartek, nasuwający się od północnego zachodu, niż z ośrodkiem nad Skandynawią przyniesie przejściowe ocieplenie i przede wszystkim gwałtowny wzrost prędkości wiatru.

Wszystko to za sprawą bardzo dużej różnicy ciśnienia, która wieczorem sięgać będzie nawet 20 hPa pomiędzy wybrzeżem a południem Polski. Tak duży gradient baryczny będzie również wywoływał gorsze samopoczucie u osób wrażliwych na zmianę pogody. Najsilniejsze porywy wiatru do 90 km/h wystąpią nad morzem, nieco słabiej wiać będzie w głębi lądu – do 70 km/h. Spodziewamy się maksymalnego wiatru do 10 stopni w skali Beauforta, od około 90 do około 100 km/h - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach. W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu odpychając wodę od naszych brzegów. W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów.

W całej Polsce wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu.

W piątek również wietrznie, ale w poszczególnych regionach pogoda będzie się poprawiać. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h, a pod wieczór już tylko 50 km/h.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24