16.09.2021 08:09 40 PM/pomorskie.eu COVID-19

Coraz więcej hospitalizowanych z powodu Covid-19. To głównie niezaszczepieni

Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: pixabay.pl

W szpitalu zakaźnym w Gdańsku aż 80 proc. chorych na COVID to osoby niezaszczepione. W Polsce zbliżamy się do prawie 800 zakażeń dziennie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 15 września 2021 roku zakażenie koronawirusem potwierdzono u 767 osób, w tym 35 na Pomorzu. Wykonano 36 803 305 szczepień, w pełni zaszczepianych jest 19 561 992 osób.

Na Pomorzu od kilku tygodni obserwujemy wyraźny wzrost potwierdzonych testami przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2. Dominuje indyjski wariant delta. Obecnie w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przebywa 40 pacjentów, w tym trzy osoby są podłączone do respiratora.

Już teraz widzimy, że w szpitalach przybywa chorych zakażonych koronawirusem – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Wśród hospitalizowanych chorych na COVID-19 osoby niezaszczepione stanowią 80. proc. Najstarszy pacjent ma 90 lat, a najmłodszy zaledwie 3 miesiące, średnia wieku chorych przebywających w szpitalu zakaźnym wynosi 66 lat. To nie tylko wzrost w porównaniu z wakacjami, gdzie przebywało kilkunastu pacjentów, a tylko jedna osoba wymagała podłączenia do respiratora, ale też w porównaniu z ubiegłą środą.

W szpitalu zakaźnym 8 września hospitalizowane były 34 osoby, czyli o 18 proc. mniej niż obecnie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu dla pacjentów przygotowanych było 8 respiratorów, a dziś już 11 takich urządzeń jest gotowych na terapię najciężej chorych pacjentów.

W województwie pomorskim zaszczepionych pierwszą dawką jest 2 418 708. Natomiast w pełni zaszczepianych 1 136 690 osób.

Niestety to wciąż zbyt mała liczba, która mogłaby zahamować epidemię. Wśród niezaszczepionych są osoby, które ze względów medycznych, nie mogą przyjąć preparatu, mimo że by chciały oraz dzieci poniżej 12 . r. ż. Z myślą o nich, aby stworzyć tzw. bańkę ochronną, warto się zaszczepić – czytamy na pomorskie.eu.

Co ważne, wśród osób przebywających w szpitalu zakaźnym w Gdańsku z powodu COVID-19 i powikłań większość pacjentów stanowią osoby niezaszczepione. To aż proc. 80 proc. z nich.

Przypomnijmy, że szczepienia dostępne są “od ręki”. Z zastrzyku można skorzystać m.in. w: szpitalach, przychodniach, niektórych aptekach. W punktach szczepień są cztery preparaty do wyboru. Chodzi o dwudawkowe firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz jednodawkowy Johnson& Johnson.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24