04.09.2021 12:20 8 WH/gdansk.pl

Darmowa kolonoskopia dla mieszkańców Pomorza

Źródło: gdansk.pl

Mieszkańcy Trójmiasta i całego Pomorza mogą skorzystać z bezpłatnego badania kolonoskopii ze znieczuleniem całkowitym lub miejscowym. To program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, który realizowany jest w Centrum Medycznym przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku.

Nowotwór złośliwy jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem w Polsce u obu płci. Polska należy do krajów w UE o najwyższej liczbie zachorowań z powodu raka jelita grubego i ta liczba wciąż rośnie. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2025 roku na raka jelita grubego zachoruje ponad 24 tysiące osób - informuje portal gdansk.pl

Celem programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego jest zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka jelita grubego i zmniejszenie zachorowalności oraz śmiertelności pacjentów, dzięki wykryciu choroby i podjęciu leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu.

Na miejscu pacjenci, którzy obawiają się bólu i chcieliby mieć badanie w znieczuleniu, będą mieli konsultację z anestezjologiem, który określi, czy i jakie znieczulenie jest możliwe. Pacjent otrzyma wyniki, jeśli pojawią się nieprawidłowości, będą dalsze badania - informuje Małgorzata Zajder, menedżer ds. sprzedaży diagnostyki w Centrum Medycznym Enel-Med w Gdańsku.

W programie udział mogą wziąć osoby w wieku:

Wiek 50 – 65 lat

od 40 – 49 lat, gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego

od 25 – 49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)

od 20 – 49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)

Z badania mogą skorzystać osoby mieszkające na terenie województwa pomorskiego.

Kryteria wykluczenia z programu:

Objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego (krew w kale/anemia, niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień utrzymujące się ponad 3 m-ce)

Kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat

W ramach badań kolonoskopii każdy pacjent, który tego wymaga ma zapewnione bezpłatnie:

Znieczulenie do badania (po spełnieniu warunków)

Wycięcie polipów (w razie konieczności)

Badanie histopatologiczne pobranych wycinków

Lek do przygotowania się do badania

Źródło: gdansk.pl

Aby uzyskać szczegółowe informacje o programie, można kontaktować się pod numerem telefonu: (22) 431 35 53 (od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 - 20.00) Badania są wykonywane w oddzialach ENEL-MED w Gdańsku przy ulicy Aleja Grunwaldzka 163.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24