03.09.2021 13:30 12 PM

Oszuści metodą na OLX nie dają za wygraną

Fot. Policja

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego każdego dnia padają ofiarami internetowych oszustów. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni do wejherowskiej komendy zgłosiło się kilkanaście osób oszukanych między innymi metodą na OLX.

Z roku na rok coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. Oszuści udają funkcjonariuszy, pracowników wodociągów oraz wnuczków. Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp.

Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży, możemy stracić pieniądze.

Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Pamiętaj to oszustwo. Nigdy nie klikaj w przesłany link. Transakcja powinna dojść do skutku tylko i wyłącznie poprzez portal, na którym dochodzi do sprzedaży, a nie przez inny komunikator - wyjaśnia asp. sztab. Anetta Potrykus, rzecznik prasowy wejherowskiej komendy.

Oszust w fałszywym linku będzie prosił o dane z karty i numer zabezpieczający, jak i stan konta. Nie podawaj danych do swojego konta, a tym bardziej kodu zabezpieczającego.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie – dodaje asp. sztab. Anetta Potrykus.

Gdy padniesz ofiarą oszusta skontaktuj się ze swoim bankiem poprzez infolinię. Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay. Poinformuj policję.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24