31.08.2021 13:00 7 NW/pomorskie.eu

W Gdańsku wręczono Medale Wolności Słowa

Źródło:pomorskie.eu

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku przyznano Medale Wolności Słowa. Laureatami zostali: Adam Bodnar, Andrzej Poczobut i Agnieszka Jankowiak-Maik. Medal specjalny trafił do Mariana Turskiego.

Medale Wolności Słowa ustanowione przez fundację Grand Press mają honorować osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in. obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską czy publicystyczną. Mają także docenić troskę o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej i wybitnych osób je głoszących.

Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek, 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Medale przyznane zostały po raz pierwszy w historii.

Nie może być lepszego momentu ani miejsca, by wręczyć Medale Wolności Słowa. To tu, w Gdańsku, strajkujący 41 lat temu wystąpili z 21 postulatami, w tym postulatem nr 3 dotyczącym przestrzegania zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji – mówił podczas uroczystej gali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Wyróżnienia wręczono w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel.

Laureatem w kategorii Instytucja został Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, który pochylał się nad sprawami zwykłego obywatela, jak i nad fundamentalnymi kwestiami niezawisłości sądów, trójpodziału władzy i niezależności mediów.

Źródło:pomorskie.eu

Medal w kategorii Media otrzymał Andrzej Poczobut, korespondent na Białorusi, który stale ujawnia działania reżimu Aleksandra Łukaszenki, za co władze uwięziły go już po raz drugi.

Źródło:pomorskie.eu

Agnieszka Jankowiak-Maik otrzymała medal w kategorii Obywatel. Jest nauczycielką historii, uczy młodych ludzi czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu.

Źródło:pomorskie.eu

Medale Wolności Słowa dziś zdają się być wyjątkowo symboliczne, gdyż dawno nie mówiło się tyle o wolności słowa i gwarancji dla dziennikarzy i obywateli do wyrażania własnych poglądów i opinii. Dzieje się to paradoksalnie w czasach, w których ta wolność i dostęp do informacji wydają się nieskrępowane. A jednak wolność słowa staje się obiektem ataków zarówno władz, jak i całej rzeszy hejterów i osób tworzących fakenewsy – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk.

Specjalny medal przekazano na ręce Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, historyka, dziennikarza i działacza społecznego, a od 1958 roku kierownika działu historycznego i publicysty tygodnika „Polityka”.

Źródło:pomorskie.eu

Jak wspominała Weronika Mirowska, prezes Fundacji Grand Press: „Marian Turski to osoba, która jest synonimem wszystkich trzech kategorii,. To wspaniały obywatel, człowiek instytucja i człowiek mediów”.

Wydarzeniu towarzyszyły występy muzyczne. Na scenie pojawili się Robert Janowski, Renata Przemyk, Janusz Radek, Michał Szpak i Anna Wyszkoni, którzy zaśpiewali wraz z Tarkowski Orkiestra.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24