26.08.2021 12:30 4 NW

Rolnicy będą dziękować za plony. Sprawdź gdzie

Źródło:pixabay.com

W niedzielę (29 sierpnia) w powiatach wejherowskim i puckim odbędą się dożynki. Atrakcje czekać będą na odwiedzających w Bieszkowicach, Brzynie, gminie Puck i Nadolu. Będzie to okazja dla rolników, by podsumować i zakończyć żniwa tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi oraz dobrą zabawą.

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Organizacja dożynek na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w całym kraju.

Dożynki w Bieszkowicach

Stoiska handlowe, dmuchańce, darmowa grochówka – między innymi takie atrakcje czekać będą na uczestników w Bieszkowicach na ul. Szkolnej 4 od godziny 14:00.

W programie:

– Msza święta Dziękczynna Dożynkowa (na placu)

– Obrzęd dożynkowy

– Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo

– Zespół kaszubski Levino z Lęborka

– Zespół Wolter

– Zespół Live Band

Kaszubskie Dożynki Gminy Puck

Uroczystości liturgiczne odbędą się w Sanktuarium MB Swarzewskiej w Swarzewie o godz. 12:00. Wydarzeniami towarzyszącymi będą w niedzielę (29 sierpnia) od godz. 15:00 wernisaż prac Konkursu Plastycznego: Moje miejsce w gminie Puck w Domu Kaszubskim i festyn rodzinny „Pożegnanie Wakacji” w Strzelnie, na boisku gminnym.

Ponadto 4 września kolejny festyn zorganizowany zostanie w Mieroszynie o godz. 16:00.

Dożynki gminy Krokowa

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:30 przemarszem korowodu dożynkowego. O godz. 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji zebranych plonów. Oficjalne otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce o godz. 13:00.

W ramach wydarzenia wystąpią orkiestry dęte i rozstrzygnięte zostaną konkursy na wieniec dożynkowy czy na najlepszy chleb domowego wypieku. Nie zabraknie konkurencji dożynkowych, losowania nagród i loterii oraz regionalnych stoisk.

Dla dzieci zaplanowano stoisko edukacyjne, animacje oraz dmuchańce.

Na scenie wystąpią Black Room and Friends, zespół Bliza i Gesek.

Dzień chleba i miodu w Nadolu

Skansen Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu zapraszają na dożynkowe świętowanie od godz. 11:00 do 17:00.

W programie przewidziano tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, prezentacje dawnych sprzętów gospodarstwa domowego, służących do obróbki zboża czy występy taneczno-muzyczne i kabaretowe.

Ponadto na dożynki w tym roku zaprasza gmina Linia, Szemud i Kosakowo. Te odbędą się nieco później.

Dożynki w gminie Linia

W niedzielę, 19 września w Strzepczu odbędzie się powiatowo-gminne święto plonów. Podczas dożynek wystąpi MARKUS P - muzyk, wokalista i show’man pochodzący ze Szczecina.

Dożynki gminno-powiatowe w Kosakowie

W sobotę, 11 września święto plonów obchodzone będzie na placu przy ul. Żeromskiego w Kosakowie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:30 od przemarszu od bramy lotniska w Pierwoszynie. O godz. 14:00 odbędzie się msza święta na placu przy ul. Żeromskiego.

W programie m.in. występy muzyczne, w tym koncert Gromee o godz. 21:30. Nie zabraknie animacji dla dzieci, warsztatów tematycznych, dmuchańców, food trucków i lokalnych wystawców.

Dożynki w gminie Szemud

Dożynki odbędą się w piątek, 5 września. Obchody rozpoczną się o godz. 13:00 mszą św. w kościele parafialnym w Szemudzie. Następnie odbędzie się parada maszyn rolniczych i pojazdów dożynkowych. Na gości czekać będzie wiele atrakcji – występy Orkiestry Dętej Gminy Szemud, Zespół Regionalny „Koleczkowianie”, Zespół Pieśni i tańca „Jaślanie” z Jasła, The Workers Band, Luka Rosi, After Party i Kabaret Truteń.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24