02.08.2021 15:01 0 mat.pras. Materiał partnera

Filtr powietrza

Fot. mat.partn.

Filtr powietrza w samochodzie jest istotnym elementem układu dolotowego silnika, dzięki któremu powietrze oczyszczone z kurzu i drobinek pyłu trafia do jego cylindrów. Jest to istotne dla procesu zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, która do prawidłowego spalania potrzebuje dobrej jakości paliwa i powietrza pozbawionego zanieczyszczeń. W przeciwnym przypadku mogłoby dojść do zabrudzenia oleju i w konsekwencji nawet całkowitego uszkodzenia jednostki napędowej.

To, czy filtry są odpowiednio skuteczne określa się na podstawie specjalistycznych testów. Parametrem istotnym w tej ocenie jest stopień filtracji, czyli zdolność separacji cząsteczek pyłu z powietrza podana w procentach. W samochodach osobowych dobrej jakości filtry powietrza są w stanie oczyścić powietrze z 99,8% zanieczyszczeń.

Zasada działania filtra powietrza

Samochodowe filtry w układzie dolotowym silnika wychwytują kurz, piasek, pyły w ogromnym stopniu dzięki materiałom zastosowanym w ich produkcji. Mogą to być materiały sztuczne, tj. np. poliester lub naturalne (wykonane w większości z bawełny lub celulozy). Wychodzi się z założenia, że elementy filtracyjne z włókniny są bardziej wydajne i mają lepszą zdolność separacji zanieczyszczeń z powietrza. Ponadto mają one również większą trwałość, dzięki czemu ich żywotność ulega wydłużeniu.

Dla pełnej wydajności filtra i ochrony silnika musi być on odporny na wysokie temperatury oraz wilgoć. Producenci muszą sprostać również jak najmniejszym wymiarom montażowym, ale jednocześnie zwiększają powierzchnię materiału filtrującego, choćby poprzez użycie plis. Wpływa to pozytywnie na osiągi jednostki napędowej i wydajność samego podzespołu.

Częstotliwość i sposób wymiany filtra powietrza

To, jak często należy wymieniać ten podzespół zależy głównie od tego, w jakich warunkach użytkowany jest samochód. Auta, które eksploatowane są głównie w mieście, jak również pojazdy używane w terenie wymagają częstszej wymiany. Filtr powietrza w samochodach, których eksploatacja nie jest szczególnie intensywna, również powinien być wymieniany regularnie, przynajmniej raz w roku. Nie wolno również zapominać o jego okresowym sprawdzaniu, aby zapobiec większemu zużyciu paliwa i stratom mocy silnika w związku z jego uszkodzeniem lub zapchaniem.

Przy wymianie filtra powietrza trzeba sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń na jego plastikowej obudowie oraz czy elementy samego filtra i jego mocowania są w dobrym stanie. W przypadku pęknięcia któregokolwiek z nich trzeba je wymienić, a po założeniu nowego filtra odpowiednio zamknąć jego obudowę. Wpływa to bowiem na szczelność podzespołu, od której zależy skuteczność jego pracy.

Kierowcy samochodów najczęściej ufają takim markom jak Bosch, Mann-Filter czy też Filtron, które produkują przystępne cenowo filtry o wysokiej jakości.


Czytaj również: