23.07.2021 13:30 0 NW/TTM

Poznaliśmy laureatów Gryfa Literackiego 2020

Fot. TTM

Rozstrzygnięto konkurs Gryf Literacki 2020. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyła się gala, podczas której po raz pierwszy poznaliśmy dwóch laureatów w kategoriach literatura piękna i popularnonaukowa.

Gryf Literacki każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród twórców. Mimo pandemii i trudnej sytuacji czytelniczej do konkursu zgłoszono tym razem 35 publikacji. Po raz pierwszy zdecydowano o przyznanu nagród w dwóch kategoriach.

Na prośbę Kapituły Konkursu w tym roku po raz pierwszy wyłowiliśmy dwie kategorie. Kapituła od dłuższego czasu wyrażała takie zapotrzebowanie argumentując to coraz większą liczbą zgłoszeń i trudnością w porównywaniu publikacji - mówiła dla Twojej Telewizji Morskiej Ewelina Magdziarczczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.

W kategorii literatura popularnonaukowa za książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” nagrodę otrzymała Sławina Kosmulska, córka Bądkowskiego.

Nagroda Gryfa Literackiego jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Moja książka opowiada o moim ojcu Lechu Bądkowskim. Zgodnie z zamiarem książki opisywałam w niej swoje wspomnienia dotyczące taty i jednocześnie przedstawiałam dokumenty zawierające materiały z całego jego życia. W publikacji pojawiają się także rodzinne pamiątki czy zdjęcia - mówi Sławina Kosmulska, laureatka Gryfa Literackiego 2020.

Fot. TTM

Swoją drugą nagrodę po 10 latach w kategorii literatura piękna odebrał podczas gali Stanisław Janke za książkę pt. „Cesk”.

Tak się zdarzyło, że 10 lat temu otrzymałem Gryfa Literackiego za przekład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza na język kaszubski. I oto przychodzi wiadomość, że otrzymuje nagrodę za drugą rzecz kaszubską. Cesk można by przetłumaczyć jako niepokój, lęk, a książka mówi o opresji jakiej doznawali Kaszubi podczas zaboru pruskiego i drugiej wojny światowej - mówi Stanisław Janke, laureat nagrody Gryfa Literackiego 2020.

Akcja w 80 procentach toczy się w Wejherowie i okolicznych miejscowościach takich jak Gościcino, Ustarbowo czy Piaśnica, w której rozgrywa się wątek fikcyjny, czyli ucieczka głównego bohatera z Lasów Piaśnickich.

Chciałem pokazać tą trudną historię Kaszubów na tle Wejherowa i okolic i wydaje mi się, że mi się to udało. Jest to historia poniekąd oparta na faktach, w tym także na moich osobistych doświadczeniach i przeżyciach - tłumaczy Stanisław Janke.

Fot. TTM

Wszystkie wyróżnione książki i te biorące udział w konkursie dostępne są do wypożyczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

Fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24