22.07.2021 10:30 20 NW

Szczepienie przy okazji zakupów - w aptece lub galerii

Źródło:pixabay.com

Dostęp do szczepień jest coraz prostszy – preparat przyjąć można nie tylko w specjalnych punktach czy szpitalach, ale także przy okazji zakupów lub wypadu do kina. Zgodnie z zapowiedziami rządu zaszczepić można się w galerii handlowej czy aptece.

Na myśl o szczepieniu w centrum handlowym czy aptece nasuwa się pytanie: Czy to w ogóle może być bezpieczne? Rząd zapewnia, że tak.

Szczepienia w aptekach i galeriach handlowych są bezpieczne – cały proces został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi standardami. Szczepionki podawane są przez wykwalifikowany personel - czytamy na rządowej stronie.

Szczepienie ludzi w aptekach czy galeriach handlowych ma sprawić, że przed Covid-19 zabezpieczą się osoby, którym nie po drodze jest do punktu szczepień. Z tej formy szczepienia może skorzystać każdy, kto posiada e-skierowanie.

Chcemy, żeby szczepienia były dostępne wszędzie, a galerie są takim miejscem, gdzie spotyka się bardzo dużo osób – odwiedza sklepy czy kina – powiedział odpowiedzialny w rządzie za program szczepień Michał Dworczyk, szef KPRM.

W sumie udział w akcji zadeklarowało 90 obiektów, które odwiedzane są przez około 24 miliony osób. Co ważne, nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja – można przyjść bezpośrednio do punktu w galerii i przyjąć preparat.

Ważne! Przed udaniem się na szczepienie należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem, który dostępny jest tutaj. Są dwie wersje – dla osoby dorosłej oraz dla niepełnoletniej. Druki kwestionariusz są również dostępne do wypełnienia w punkcie szczepień.

Kolejne miejsce, w których organizowane są punkty szczepień są apteki. Chęć udziału w procesie wyraziło ponad 450 aptek, a nabór wciąż jest otwarty.

Na szczepienie w aptece zarejestrujesz się:

– dzwoniąc na infolinię 989

– poprzez Internetowe Konto Pacjenta

– bezpośrednio w samym punkcie szczepień

Kwalifikację do podania preparatu przeciwko Covid-19 i samo szczepienie wykonują przeszkoleni farmaceuci. Sprawdź, gdzie znajduje się dogodny dla Ciebie punkt szczepień.

Jak podkreśla rząd, szczepienia są szansą na powrót do normalności, a jak podkreślają eksperci „aby pandemia wyhamowała powinno być zaszczepionych ok. 90 proc. mieszkańców każdego kraju. W środę (21 lipca) Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce wykonano 33 083 693 szczepień, w tym w pełni zaszczepionych jest 16 443 569 osób. Ponad milion osób zostało w pełni zaszczepionych w województwie pomorskim.

Wiele osób podróżuje za granicę. Wyruszamy np. do Włoch czy Hiszpanii, gdzie liczba zakażeń w ostatnim czasie wzrasta. Dlatego po raz kolejny apeluję do niezaszczepionych i niezdecydowanych, aby udali się do punktu szczepień i przyjęli preparat chroniący przed COVID-19. To bezpłatna i skuteczna forma profilaktyki. Co ważne, teraz nie trzeba już zapisywać się i czekać, bo preparaty są dostępne dosłownie „od ręki” – mówi lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych to nie zbyt ciekawie wygląda sytuacja w powiecie wejherowskim i w Linii, gdzie w pełni zaszczepionych wynosi jedynie 26,2 proc. Najwyżej plasuje się Gdańsk (56,4 proc.), na drugim miejscu jest Sopot (55 proc.), a na trzecim Gdynia (53,5 proc.).

Ponadto wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował 19 lipca, że wariant delta odpowiada za 47 proc. wszystkich zakażeń. Oznacza to, że mutacja ta zaczyna wypierać alfę (brytyjską mutację) i za kilka tygodni stanie się dominująca. To przyczyni się prawdopodobnie do wzrostu zakażeń i zachorowań na Covid-19.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24