01.07.2021 16:30 0 NW

Powstał maszynopis z kronikami kosakowskich szkół

Fot. Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo

Po kilku latach intensywnych prac udało się spiąć w całość wyjątkową historię. Powstał maszynopis liczący pięćset stron, zawierający pisane ręcznie kroniki szkół w Mostach, Rewie i Pierwoszynie.

Maszynopis powstał z inicjatywy pana Zygmunta Miszewskiego, miłośnika historii ziemi kosakowskiej, ale jest efektem pracy wielu osób, które związane są emocjonalnie bądź zawodowo z systemem szkolnictwa na terenie gminy Kosakowo.

Myślą przewodnią było opublikowanie drukiem oryginalnych treści, pisanych ręcznie kronik szkół w Mostach, Rewie i Pierwoszynie. Kroniki uzupełniono historycznymi opracowaniami, których autorami są m.in. dyrektorzy i nauczyciele szkół.

Najcenniejszy przedruk, jaki zawarty został w maszynopisie to najstarsza kronika szkoły w Mostach z 1873 roku. Jej oryginał pisany gotykiem był ciężki do odczytania, ale nieżyjący dziś pan Bronisław Fikus, wieloletni nauczyciel szkoły w Rewie wraz z żona Jadwigą przetłumaczyli ją z na polski. Nasza biblioteka ma to szczęście, że przekazali nam to tłumaczenie do zbiorów - mówi Anna Paturej, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo.

Każdy kronikę pisze inaczej, więc cały zbiór charakteryzuje różnorodność stylu pisarskiego, który lawiruje pomiędzy klasycznym warsztatem historycznym a gawędą.

Poszczególne części pracy powstawały w różnym okresie, a ich autorzy preferowali odmienny sposób przedstawiania faktów historycznych - komentuje Anna Paturej.

Kroniki miały zostać przepisane i wydaje już w 2016 roku, ale proza życia i trudności napotykane po drodze sprawiły, że udało się to teraz, w 2021 roku. Tytaniczną pracą okazało się samo przepisanie kronik, kłopotliwy bywał dostęp do zasobów archiwalnych, a i autorów dopadały choroby i inne ludzkie przypadłości.

Ostatnie kilkanaście miesięcy odcisnęło piętno na możliwościach finansowych wielu placówek kulturalnych w Polsce, w tym również naszej. Z tego względu obecnie nie jesteśmy w stanie oddać do druku tego opracowania. Chwilowo jest ono dostępne wyłącznie w formie maszynopisu. Najważniejsze jednak, że ostateczny materiał powstał. Zrealizowaliśmy to zadanie i pragniemy dzisiaj pochwalić się tym faktem - czytamy na stronie kosakowskiej biblioteki.

W Bibliotece Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla dostępny jest jeden egzemplarz maszynopisu. Jeśli ktoś będzie bardzo zainteresowany istnieje możliwość udostępnienia go w formie pdf.

Nasz maszynopis traktujemy trochę jak brudnopis, na który będziemy nanosić poprawki przed właściwą publikacją, dlatego jak ktoś znajdzie jakieś niezgodności albo wie coś, co my pominęliśmy to po weryfikacji chcemy to ująć w ostatecznej wersji - mówi dyrektorka biblioteki.

Póki co nie wiadomo, kiedy opracowanie pójdzie do druku. Pojawiła się jednak nadzieja, że stanie się to już wkrótce.

Fot. Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...