14.06.2021 16:00 0 NW/gdynia.pl/KPP Wejherowo

Woda - bezwzględny żywioł, który nie zna kompromisów

zdj. ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Biorąc dobry przykład od kolegów strzegących kąpieliska w Stanach Zjednoczonych czy Australii gdyńscy ratownicy postanowili wyposażyć „swoje” kąpieliska w boje ratownicze znane m.in. z serialu „Słoneczny patrol”. W razie zagrożenia każdy, kto czuje się na siłach i wie jak pomóc osobie np. tonącej, będzie mógł to zrobić.

Wysokie temperatury przyciągają nad morza i jeziora tłumy. Niestety, wiele osób zapomina, że woda to żywioł, który nie zna kompromisów i bywa bezwzględny. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2020 roku na terenie Polski odnotowano 483 wypadki tonięcia, w tym utonęło 460 osób.

Wiek ofiar utonięć:

– do 7 lat – 5

– 8 - 14 lat – 5

– 15 - 18 lat – 13

– 19 - 30 lat – 63

– 31 - 50 lat – 143

– powyżej 50 lat – 223

W morzu życie straciło 25 osób, w jeziorze 111, rzece 118, stawie 84, a w zalewie 37 osób. Aż 117 osób przed utonięciem spożywało alkohol.

Do tragedii może dojść z prozaicznych powodów jak zachłyśnięcie czy zwyczajne zmęczenie w przypadku, gdy zbyt daleko odpłynęliśmy. Bardzo niebezpiecznie może okazać się wybieranie niestrzeżonych kąpielisk oraz pływanie pod wpływem alkoholu. Wtedy wydaje nam się, że możemy o wiele więcej niż potrafimy przy jednoczesnym spadku sił i umiejętności. Takie sytuacje zdarzają się nawet kiedy przy nas są inne osoby. Wystarczy moment, aby zniknąć pod wodą i tylko kilka minut by doszło do tragedii. Pamiętajmy, że żadna zabawa nie jest warta twojego życia! - apeluje asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy.

Aby zapobiegać tragediom na plaży w Gdyni Śródmieściu powieszone zostaną dwie boje ratownicze wraz z tablicami informacyjnymi, które będą do dyspozycji dla każdego. Sprzęt będzie służyć osobom, które w przypadku zaistnienia tonięcia poza godzinami pracy ratowników zdecydowałby się udzielić pomocy poszkodowanemu.

Źródło:gdynia.pl

Jest to nowatorskie rozwiązanie na obszarze naszego kraju, ale znane na plażach w innych krajach, skąd też został zapożyczony ten pomysł - komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Gdyńskie kąpieliska mają zostać otwarte 25 czerwca. Szczegółowe informacje mówiące o warunkach na nich panujących można znaleźć tutaj.

Osoby, które tego lata zdecydują się na wypoczynek nad morzem, ale także jeziorem czy rzeką warto, by zastosowali się do kilku zasad:

– Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk

– Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu

– Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich

– Pamiętaj o sprzęcie ratunkowym

– Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe

W razie zagrożenia zawsze możemy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Źródło:gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24