03.06.2021 18:30 0 WH/ZUS

ZUS: 'Emeryci i renciści dorobią więcej'

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Dla pracujących emerytów i rencistów oznacza to większe zarobki do świadczeń. Ważne jest, aby zarobione pieniądze nie spowodowały zmniejszenia lub zawieszenia świadczeń.

Zmniejszenie bądź zawieszenie świadczenia zależy od przychodów z umowy o pracę, zlecenia, agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który jest podstawą wymiaru składek przy działalności gospodarczej - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Od 1 czerwca świadczeniobiorcy, którzy pobierają emerytury, ale nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli dorobić bez żadnych konsekwencji do 3977,10 zł. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. ale nie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 7386,10 zł, to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Jeżeli dodatkowe przychody przekroczą kwotę 7386,10 zł to świadczenie zostanie zawieszone.

Inna sytuacja jest przy potrącaniu rent socjalnych. Przekroczenie przychodu o 3977,10 zł spowoduje zawieszenie świadczenia. Kwoty te będą obowiązywać do 31 sierpnia 2021 r.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny mogą co do zasady dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS. Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego - dodaje Cieszyński.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie ZUS-u.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24