21.05.2021 14:00 1 PM/TTM

Małe foczki wracają do domu

Fot. Monika Wejer/TTM

Dzięki ciężkiej pracy wolontariuszy i pracowników Stacji Morskiej w Helu udało się uratować 34 focze szczenięta. Już kilkanaście z nich powróciło w swoje rodzinne strony i pływa w wodach Bałtyku.

Z końcem marca do foczego szpitalika w Helu zaczęło przybywać pacjentów, dzisiaj niektórzy z nich uzyskali już samodzielność, inni jeszcze czekają na swój wielki dzień.

Łącznie w stacji morskiej przyjęto w tym sezonie ponad trzydzieści fok. Morskie maluchy przez cały czas są pod czujnym okiem specjalistów.

Kiedy foka do nas trafia badamy ją. Na początku dostaje zupę rybną, kiedy zaczyna ją dobrze trawić przechodzi na pokarm stały. Później ze szpitalika przechodzi do kolejnych baseników, a na koniec do baseniku adaptacyjnego, gdzie przygotowuje się do powrotu na wolność - zaznacza Wioleta Miętkiewicz, koordynator opiekunów dzikich zwierząt w Stacji Morskiej w Helu.

Kiedy młode przejdą okres rehabilitacji wracają z powrotem do wód Bałtyku. Niektóre z nich wciąż są obserwowane przez specjalistów.

Każda z fok dostaje chipa, a niektóre osobniki dostają transmitery satelitarne, dzięki nim możemy śledzić wędrówkę naszych podopiecznych – dodaje Wioleta Miętkiewicz.

Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM

Nad losem foczych szczeniąt czuwają również wolontariusze.

Codziennie robimy coś nowego, do naszych głównych zdań należy opieka nad fokami, które przebywają na rehabilitacji - mówi Andrzej Wasilewski, wolontariusz w Stacji Morskiej w Helu.

Pracownicy nie ingerują w dzikie życie fok i przypominają wszystkim plażowiczom jak zachować się podczas takiego spotkania.

Należy trzymać się z dala od foki – minimum 20 metrów, powiadomić stację morską o jej znalezieniu pod numer alarmowy 601 88 99 40 lub zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF. Psy muszą być na plaży na smyczy, bo zdarzało się tak, że foki zostały pogryzione przez psy - zaznacza koordynator opiekunów dzikich zwierząt w Stacji Morskiej w Helu.

Dla tych, którzy nie mieli możliwości stanąć z tym morskim stworzeniem oko w oko, fokarium jest już otwarte i zaprasza odwiedzających.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24