17.05.2021 14:32 0 NW

Szkolne mury w końcu wypełniły się uczniami

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Uczniowie z radością i jednocześnie przeszyci strachem wracali dziś po wielomiesięcznej przerwie do szkolnych murów. Jednak, jak zapowiadają dyrektorzy wielu szkół w tym także tych w powiecie wejherowskim – nie ma się czego bać. Najbliższy tydzień poświęcony zostanie budowaniu relacji i oswojeniu się mimo wszystko z nową sytuacją.

Mogłoby się wydawać, że kilka miesięcy to za mało, by odzwyczaić się od szkoły. Nic bardziej mylnego. Zdalne nauczanie „weszło w skórę” uczniom w całej Polsce.

Przerwa była na tyle długa, że niektórzy uczniowie nie pamiętają gdzie znajdują się poszczególne sale czy zapominają swoich numerków do szatni. Niektóre przyjaźnie się osłabiły, a dzieci odzwyczaiły się od pracy w szkole – mówi Krzysztof Grzenia, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Orlu.

Do wakacji pozostał lekko ponad miesiąc, przez co uczniowie obawiają się, że będzie to czas wielu sprawdzianów i nadrabiania w krótkim czasie sporej ilości materiału.

Nie jest to czas, by weryfikować czy oceny zdobyte w czasie nauki zdalnej zostały zdobyte słusznie czy nie. To czas, by uczniowie ponownie złapali kontakt z nauczycielami i rówieśnikami, a osoby, które tego potrzebują, otrzymały pomoc psychologa – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta ds. społecznych i ekonomicznych.

Stąd inicjatywa, by najbliższy okres tygodnia-dwóch poświęcić na oswojenie się z trybem stacjonarnego nauczania.

Widać, że młodemu pokoleniu nie wystarcza świat zdalny. Podczas tego miesiąca przyjrzymy się każdemu z osobna czy wszystko jest u niego w porządku i czy jego aktywność względem poprzedniego roku się zmieniła. To okazja dla nauczycieli, by poznali swoich podopiecznych z zupełnie innej strony. Oczywiście, nauka i nadrabianie zaległości jest bardzo ważne, ale najważniejsze jest to, aby uczniowie nauczyli się wierzyć w siebie, ufali sobie nawzajem i potrafili ze sobą współpracować - komentuje Anna Wilk, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie.

Nauczyciele w najbliższym czasie mają organizować różnego rodzaju zajęcia integracyjne, wycieczki i lekcje w plenerze. Wszystko po to, by powrót do nowej rzeczywistości nie przytłoczył uczniów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24