04.05.2021 10:00 6 WH/Norda FM

Oznacz rower i zapobiegaj kradzieży

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Rozpoczął się sezon rowerowy. To radość dla rowerzystów, ale także dla złodziei, którzy nie zwalniają tempa. Straż miejska w Wejherowie proponuje oznakowanie jednośladów, które odstraszy potencjalnych rabusiów.

Jak informuje komendant straży miejskiej w Wejherowie Zenon Hinca, w tym roku zgłosiło się dziesięć osób, aby oznakować rower. To wciąż mała liczba chętnych.

Zbliża się sezon komunijny. Priorytetowym prezentem jest rower. To nie są zwykłe jednoślady, a wysokiej klasy i drogie rowery – zwraca uwagę Zenon Hinca.

Oznakowanie tajnopisem to dodatkowy element, który może zabezpieczyć rower. Naniesiony numer nie jest widoczny gołym okiem. Można go zobaczyć podświetlając lampą UV. Ponadto strażnicy miejscy umieszczą specjalną naklejkę, która odstraszy chętnych złodziei.

Jeżeli numer został zeszlifowany, to istnieje podejrzenie, że coś nie tak, bo został zamazany numer jednośladu. Im więcej oznaczeń, tym gorzej dla złodzieja. W innym przypadku sprawca czuje się bezkarny – dodaje Hinca.

Z oznakowania w wejherowskiej straży miejskiej może skorzystać praktycznie każdy. Właściciel powinien zabrać ze sobą dokument potwierdzający zakup roweru i dowód osobisty. Strażnicy wypiszą specjalny identyfikator, a następnie wprowadzą go do bazy. Usługa jest darmowa.

Fot. archiwum

W Wejherowie nadal znajdowane są porzucone rowery. Sęk w tym, że właściciele jednośladów nie zgłaszają się po swoją własność.

W ubiegłym roku sześciu właścicieli odzyskało swój rower. Dużo jednośladów odzyskaliśmy na terenie Wejherowa. Myślimy, że te rowery są spoza miasta – wyjaśnia komendant straży miejskiej.

Znalezione rowery czekają na swoich właścicieli w Biurze Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24