03.05.2021 14:13 2 NW/Nadleśnictwo Wejherowo

Prześpij się na łonie natury - nocowanie w lesie jest legalne

Źródło:pixabay.com

Obszar o powierzchni ponad 1500 hektarów został wyznaczony dla miłośników bushcraftu i survivalu. Tym samym, jeśli nocne obcowanie z naturą nie jest ci straszne, możesz spędzić noc, czy dwie w środku lasu, na terenie wejherowskiego nadleśnictwa.

Spędzanie czasu na łonie natury od zawsze cieszyło się sporym zainteresowaniem. Dla fanów adrenaliny i tych, którzy z szumem drzew nie chcą się rozstawać przygotowano coś „ekstra” – możliwość nocowania w lesie.

Od 1991 roku biwakowanie pośród drzew było zabronione. Pod koniec 2019 roku leśnicy wyznaczyli specjalne strefy, gdzie bez przeszkód można wypoczywać – w środku dnia czy w nocy. Jedynym wymogiem było pozostawienie po sobie porządku.

Ten rodzaj turystyki przypadł do gustu wielu osobom. W lutym 2021 roku Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał decyzję o utrzymaniu dotychczasowych miejsc bushcraftingowych. Zmieniono także regulamin.

Jeśli nasz nocleg w lesie przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu, trzeba wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza i przesłanie na adres: [email protected] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź z nadleśnictwa oznacza, że wyraziło ono zgodę.

Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program on. „Zanocuj w lesie” – czytamy na oficjalnej stronie Nadleśnictwa Wejherowo.

Co trzeba zrobić nim udamy się na wyprawę:

– Zapoznać z regulaminem korzystania z danego obszaru

– Pamiętać, że drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu trzeba przynieść ze sobą

– Zapoznać się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed wejściem do lasu sprawdź czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

– Zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu

– Zapoznać z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

– Dowiedzieć się w okresie jesienno-zimowym o terminach polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu!

Wszystkie linki dostępne są tutaj


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24