01.05.2021 08:13 0 Kwt/Urząd Statystyczny W Gdańsku

Święto Pracy i Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Obchody majowego Święta Pracy to nie tylko tradycja. To także wynik walki o godziwe warunki zatrudnienia dla pracujących na całym świecie. Korzenie święta sięgają końca XIX wieku i są ściśle powiązane z USA. W Polsce Święto Pracy jest dniem świątecznym od 1950 roku.

Dzień 1 maja jest obchodzony jako Święto Pracy i Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto zostało wprowadzone w 1889, dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Był to czas, w którym 1 maja stał się międzynarodowym świętem pracy.

Jeśli chodzi o Dzień Pracy w Polsce, to jako święto państwowe obowiązuje od 1950 roku, chociaż pierwsze nielegalne obchody odbywały się jeszcze w czasach zaborów, w 1890 roku. Polegały one na demonstracjach, często w akcje angażowały się siły polityczne, a wraz z biegiem lat rząd komunistyczny nadał świętu oficjalną rangę państwową. W ten sposób 1 maja stał się dniem wolnym od pracy.

W związku ze Świętem Pracy Urząd Statystyczny w Gdańsku wydał komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa pomorskiego w marcu 2021 roku. Z dokumentu wynika, że marzec tego roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku charakteryzował się między innymi spadkiem przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorców, wyższą stopą bezrobocia rejestrowanego, wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, wzrostem cen skupu podstawowych produktów rolnych, za wyjątkiem ceny ziemniaków i żywca rzeźnego wieprzowego, wzrostem liczby mieszkań oddanych do użytku.

Dzień Pracy połączony jest także ze świętowaniem rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24