16.04.2021 15:52 16 NW/GDDKiA

W Milwinie podpisano umowę na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiasta

Fot. TTM

W piątek (16 kwietnia) w Milwinie podpisane zostały umowy na budowę dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu drogi ekspresowej S6. Budowa tej trasy usprawni układ komunikacyjny Trójmiasta i Pomorza Gdańskiego. Jest to największa inwestycja drogowa na Pomorzu, na której realizację czeka wiele osób.

Premier RP Mateusz Morawiecki pojawił się w piątek (16 kwietnia) w Milwinie (gmina Luzino) na podpisaniu umowy na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiasta (OMT). Wybudowana trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową (po dwa pasy w każdym kierunku) z przewidzianą rezerwą pod trzeci pas. OMT ma mieć wraz z obwodnicą Żukowa około 39 km. Prace podzielone zostały na dwa zadania:

– Chwaszczyno – Żukowo o długości ok. 16,3 km. W ramach prac zostanie wybudowany węzeł Miszewo i obwód utrzymania drogi. Dokończony zostanie także węzeł Chwaszczyno (na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską).

– Żukowo – Gdańsk Południe o długości ok. 16 km. Wraz z obwodnicą Żukowa o długości ok. 7 km. W ramach realizacji zadania zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S^ Obwodnicy Trójmiasta i S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Obwodnica Żukowa połączy się z drogą krajową nr 7 w miejscowości Przyjaźń i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz.

Źródło:GDDKiA

Obwodnica Metropolii Trójmiasta odciąży trójmiejską obwodnicę.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to trasa, której budowa pozwoli na usprawnienie układu komunikacyjnego Trójmiasta i Pomorza Gdańskiego. Dzięki niej ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza tereny zurbanizowane i zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Realizacja tej trasy jest możliwa dzięki decyzji rządu o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych środków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jest to największa inwestycja realizowana na Pomorzu, na którą czekają mieszkańcy województwa pomorskiego, ale nie tylko.

To arteria komunikacyjna, która da nowe perspektywy dla Pomorza, tej części Kaszub i Trójmiasta - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej (16 kwietnia) konferencji w Milwinie.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przyszła droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia ochrony środowiska. Będą to m.in. ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, szczelny system odprowadzania wód opadowych, zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni oraz zbiorniki retencyjne i infiltracyjne.

Źródło:GDDKiA Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Zakłada się, że cała inwestycja zostanie zakończona w drugim kwartale 2025 roku. Całość trasy S6 w woj. pomorskim i zachodniopomorskim to łącznie z istniejącymi już odcinkami blisko 200 km drogi ekspresowej.

Jak mówi Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino, do całego układu przydałaby się jeszcze Obwodnica Północna:


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24