18.04.2021 11:00 0 Kwt

Uczczą pamięć pomordowanych w Piaśnicy

Fot. archiwum/TTM

Na terenie Piaśnicy znajduje się największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej, pomorskiej inteligencji. Okoliczni mieszkańcy co roku pamiętają o zbrodni, która dokonała się w tym miejscu. Aby uczcić pamięć pomordowanych, organizowane są Dni Piaśnickie Gminy Wejherowo.

W tym roku Dni Piaśnickie rozpoczną się 22 kwietnia, a zakończą 24 kwietnia.

W czwartek (22.04) pod tablicą Wójta Łakomego w Szkole Podstawowej przy ulicy Leśnej w Bolszewie nastąpi złożenie kwiatów i wirtualne otwarcie olimpiady.

W piątek (23.04) miał odbyć się pieszy rajd, który został odwołany, zadania rajdowe poszczególne grupy będą wykonywały w swoich domach.

W sobotę (24.04) o godzinie 10:00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem w Piaśnicy, dziesięć minut później na parkingu przy kaplicy rozpoczną się Biegi Piaśnickie oraz złożone zostaną kwiaty przy grobie dzieci.

W niedzielę (25.04) miał odbyć się rajd oraz marsz, z powodu pandemii impreza została odwołana.

Piaśnica stała się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej, pomorskiej inteligencji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24