18.04.2021 10:00 7 Kwt/UM Gdynia

Pomorze wymienia stare piece

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

W minionym roku Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową. W związku z tym trwa proces wymiany pieców na paliwa stałe na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla będzie możliwa jedynie, gdy Polacy sięgną do kieszeni i zainwestują w nowe, bardziej ekologiczne źródła ogrzewania – podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, piece gazowe, olejowe, elektryczne czy odnawialne źródła energii. Na wymianę przestarzałych kotłów pozostało już tylko kilka lat. W wielu miejscowościach mieszkańcy mogą korzystać z dofinansowań, które pozwolą im dostosować się do nowych wymogów. W Gdyni obecnie postępuje likwidacja tzw. kopciuchów w miejskich budynkach.

Przypominamy o konieczności wymiany kotłów pozaklasowych, tzw. kopciuchów, bo za cztery lata nie powinno być w Polsce żadnego takiego pieca. Czas leci, a nadal jest jeszcze sporo do zrobienia. Pomocą w wymianie kotłów mają być różnego rodzaju dotacje gminne oraz te z programów ogólnopolskich, takich jak „Czyste Powietrze" czy „Stop Smog" – mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Mieszkańcy miast, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej do 1 września 2024 roku muszą wymienić kotły pozaklasowe i nieposiadające tabliczki znamionowej, do 1 września 2026 roku muszą wymienić kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych w klasie 3 i 4, do 1 lipca 2035 roku muszą wymienić kotły klasy 5.

Wymiana szkodliwych dla środowiska kotłów nabiera tempa także w Gdyni. Miasto realizuje ambitny plan wymiany wszystkich pieców na paliwa stałe w budynkach komunalnych do 2023 roku. Po jego zakończeniu emisja szkodliwych pyłów do atmosfery ma zmniejszyć się szacunkowo o prawie 32 tony. Tylko w zeszłym roku udało się zlikwidować 132 piece węglowe, a plan na bieżący rok to pozbycie się kolejnych 83 kotłów ogrzewanych węglem. Dzięki dotacjom z budżetu miasta mieszkańcy Gdyni tylko w zeszłym roku wymienili w swoich nieruchomościach aż 101 pieców węglowych. Kolejnych 55 przestało zanieczyszczać środowisko dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Czyste powietrze", a dodatkowo 54 gdynian zdecydowało się w 2020 roku na dotowany przez samorząd montaż odnawialnych źródeł energii – małych elektrowni wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych.

W kontekście obowiązkowych wymian przestarzałych pieców warto pamiętać także o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która zostanie uruchomiona już 1 lipca tego roku. To ogólnopolska platforma, którą będzie prowadzić Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Wszyscy właściciele i zarządcy budynków ze źródłem ogrzewania będą musieli dopisać się do specjalnej bazy danych, która będzie zawierać przede wszystkim informacje o liczbie i rodzaju źródeł ciepła oraz wykorzystywanych w nich paliwach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24