13.04.2021 13:26 2 PM/TTM

'Nie klikajcie w link!' Nasi czytelnicy ostrzegają przed oszustami

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Oszuści internetowi nasilili swoją aktywność i prześcigają się w pomysłach, żeby wyłudzić pieniądze. W ciągu ostatnich dni otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od czytelników, którzy zostali okradzeni bądź próbowano ich oszukać, teraz chcą przestrzec innych.

Oszuści wyłudzają dane do kont od sprzedawców na serwisach aukcyjnych, a potem okradają ich rachunki z gotówki.

Mamy do czynienia z nowym oszustwem, dotyczy ona sytuacji, że osoba kontaktuje się ze sprzedającym, mówi, że jest zainteresowana zakupem towaru po czym przechodzi na korespondencję prywatną i wysyła link do płatności, która za chwilę wykona, a sprzedający ma kliknąć i zalogować się. Ostatecznie okazuje się, że to sprzedający płaci za swój towar kupującemu – informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Trzeba w takich sytuacjach przede wszystkim nie klikać w takie linki. Należy zachować czujność gdy przychodzi wiadomość od kupującego, że już opłacił zakup i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia płatności. Oprócz linków na komunikatorach, oszuści często próbują również wyłudzić dane przez SMS.

Otrzymałam wiadomość SMS z linkiem, pod którym miałam sprawdzić, czy pieniądze za sprzedawany przeze mnie towar już doszły. Długo się nie zastanawiałam i kliknęłam, pojawiła się strona logowania do mojego konta bankowego. Na szczęście nie wpisałam danych, później okazało się, że to oszustwo – napisała do nas czytelniczka Marzena.

Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Zapoznaj się z materiałem na temat oszustów w materiale Twojej telewizji Morskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24