30.03.2021 11:40 39 raz/NW

W Warszawie chcą ‘wyprzeć” się abpa Głódzia?

źródło: Archidiecezja Gdańska

Nie może mieszkać na terenie archidiecezji gdańskiej, ani uczestniczyć w nabożeństwach i spotkaniach na jej terenie. Ponadto ma z własnych środków wesprzeć fundację pomagająca ofiarom nadużyć. Nuncjatura Apostolska opublikowała komunikat w sprawie arcybiskupa seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.


Aktualizacja 30.03.2021, godz. 11:30

Warszawscy radni chcą odebrać abp Sławojowi Leszkowi Głódziowi tytuł „Honorowego Obywatela” stolicy.

Marcin Kierwiński, lider stołecznej Platformy Obywatelskiej na swoim profilu na facebooku zamieścił taki post:

„Honorowy Obywatel Warszawy to tytuł przyznawany szanowanym osobom o wyjątkowych zasługach. Abp Głódź nie powinien dłużej występować w tym gronie. Dlatego zwróciłem się do radnych Rady Warszawy z @Platforma_org o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Warszawy abp Głódziowi”.

Do sprawy odniosła się stołeczna Lewica Razem, która przypomniała, że w zeszłym roku partia Razem złożyła petycję o odebranie honorowego obywatelstwa byłemu metropolicie gdańskiemu, ale w lutym 2021 roku radni Platformy Obywatelskiej odmówili.

„Dopiero decyzja papieża, potwierdzająca zarzuty dotyczące tuszowania pedofilii, skłoniła Radę Miasta do zmiany zdania”, czytamy dalej w komunikacie partii na facebooku.

PETYCJA RAZEM - SPRZECIW RADNYCH PO W zeszłym roku Partia Razem złożyła petycję o odebranie honorowego obywatelstwa abp....

Opublikowany przez Razem w Warszawie Wtorek, 30 marca 2021


W listopadzie 2020 roku zakończył się etap diecezjalny dochodzenia w sprawie zaniedbań abpa Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich. Do przeprowadzenia dochodzenia upoważniono arcybiskupa metropolitę warszawskiego Kazimierza Nycza.

W następstwie formalnych zgłoszeń Stolica Apostolska, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka „Vos estis lux mundi”, upoważniła arcybiskupa metropolitę warszawskiego do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych archidiecezji gdańskiej – można było przeczytać w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

W wyniku zakończonego dochodzenia, które również dotyczyło kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją - o czym poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce - Stolica Apostolska podjęła następujące decyzje w stosunku do abpa Głódzia:

— Nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską;

— Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej;

— Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa" z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24