22.03.2021 11:30 1 raz

‘Orzeł z Zagórza’ skrywał tajemnicę...

źródło: FB/Miasto Rumia

„Jaką tajemnicę skrywa tablica sołectwa Zagórze?”- zastanawiali się pracownicy rumskiego ratusza. Podczas prac renowacyjnych wykonanych na jednym z najcenniejszych dla Rumi zabytkowych przedmiotów, dokonano niespodziewanego odkrycia. Według niektórych dowodzi on zaradności mieszkańców miasta.

Tablica, o której mowa – jak przypominają urzędnicy z Rumi - jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej zdobiła dom sołtysa, budynek mieszczący się przy ul. Sobieskiego, niedaleko granicy miasta z Gdynią. W późniejszych latach tablica, już jako zabytek, trafiła do salki historycznej Miejskiego Domu Kultury, gdzie „stanowiła jeden z cenniejszych eksponatów". Natomiast na przełomie 2020 i 2021 roku przedmiot został poddany gruntowej renowacji, podczas której doszło do nieoczekiwanego odkrycia.

Okazało się, że pod warstwą farby znajduje się... jeszcze jeden, starszy malunek. Najprawdopodobniej przedstawiał on starszy wzór polskiego orła. Świadczyć o tym może białe tło, czerwona ramka oraz inne ułożenie skrzydeł i dzioba – opisują na facebookowej stronie miasta Rumia.

Przedstawiciele magistratu nie ukrywają, że pojawiło się pytanie, jak do tego doszło? I informują, że lokalni historycy mają pewną hipotezę.

Kiedy w 1927 roku wprowadzono do użytku administracyjnego nowy wzór narodowego godła, praktyczni rumianie nie pozbyli się dotychczasowej tablicy. Zamiast tego zamalowali ją zgodnie z nowo obowiązującym prawem. W tamtych czasach była to dość powszechna praktyka – wyjaśniają.

Po szczegółowej analizie eksponat powrócił do swojego dotychczasowego „miejsca zamieszkania”, czyli Miejskiego Domu Kultury w Rumi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24