09.03.2021 10:30 12 raz/UM Wejherowo

Trwa rewitalizacja centrum Wejherowa – pod czujnym okiem konserwator zabytków

źródło: UM Wejherowo

Do połowy października mają potrwać prace na ulicy Kopernika w Wejherowie. Jak informują miejscowi urzędnicy, wraz z ustępującą zimą ruszyły prace związane z przebudową tejże drogi. To część działań związanych z rewitalizacją śródmieścia.

Jak na łamach serwisu prasowego Wejherowa podkreśliła w poniedziałek 8 marca Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, ulica Kopernika jest pod nadzorem konserwatorskim i wszelkie detale, a zwłaszcza ogrodzenia i przedogródki od strony ulicy, będą oczkiem w głowie pani konserwator. Rewitalizacja zabytkowej ulicy musi więc przebiegać ze szczególną dokładnością.

Wejherowo jest miastem historycznym i zabytkowym, dlatego myślimy i budujemy perspektywicznie. Najpierw dokonujemy gruntownej analizy pod kątem możliwej przebudowy a następnie realizujemy to tak, by wystarczyło na przyszłe 30 lat i żeby przez najbliższe lata do tego nie wracać – wyjaśnia Rutkiewicz. – Zależy nam na tym, aby ulica Kopernika odzyskała swój historyczny rys, żeby jak dawniej na tej ulicy pojawiły się przydomowe ogródki, odnowione ogrodzenia, wejścia do posesji, wjazdy, chodniki, zieleń, żeby to wszystko było ładnie zagospodarowane, a przede wszystkim poprawiło komfort życia mieszkańców i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Docelowo ul. Kopernika ma być przystanią zieleni dla tej części miasta oraz dla osób tutaj mieszkających.

W ramach przebudowy ul. Kopernika zostanie wybudowana konstrukcja nawierzchni ulicy na długości 245 metrów i szerokość 5,50 metra. Po obu stronach ulicy zostaną wybudowane chodniki o szerokości 2,5 metra. Po stronie prawej patrząc od ul. Sobieskiego - w kierunku ul. 10 lutego, powstaną miejsca postojowe równolegle do ulicy a także zjazdy indywidualne i publiczne oraz elementy małej architektury z nasadzeniami zieleni.

Podczas modernizacji ulicy Kopernika nastąpi przebudowa sieci kanalizacji deszczowej, wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i oświetleniowej, zabezpieczenie sieci teletechnicznej i ciepłowniczej oraz budowa kanału technologicznego – dodali przedstawiciele wejherowskiego ratusza.

Koszt przebudowy i zagospodarowania ul. Kopernika wyniesie około 3,1 mln zł. Inwestycja objęta jest dofinansowaniem ze środków unijnych. Swój udział wnoszą także takie instytucje jak PEWiK i Polska Spółka Gazownictwa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24