03.03.2021 11:28 0 NW/gdańsk.pl

W wieku 71 lat zmarł prof. Jerzy Limon

Źródło:gdańsk.pl

Wybitny anglista, pisarz, tłumacz, teatrolog i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego… Dziś w nocy zmarł prof. Jerzy Limon. Od lutego walczył o życie w szpitalu po zakażeniu COVID-19. Miał niespełna 71 lat.

Brakuje słów i trudno zebrać myśli – odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pasjonat i wizjoner, a przy tym pozytywista. Dzięki niemu Szekspir w Gdańsku stał się domownikiem. Po stokroć dziękujemy! – napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na swoim profilu na facebooku.

Brakuje słów i trudno zebrać myśli – odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru...

Opublikowany przez Aleksandrę Dulkiewicz Wtorek, 2 marca 2021

Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Jerzego Limona. Wyrazy współczucia i ciepłe myśli kieruję do rodziny, przyjaciół i współpracowników – napisał na swoim facebooku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Wizyta na budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, źródło:pomorskie.eu

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 roku w Malborku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Sopocie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiował filologię angielską i historię. Pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, pełniąc funkcję wicedyrektora Instytuty Anglistyki, a następnie kierownika Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej.

Był inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który otwarto we wrześniu 2014 roku. Limon był założycielem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, który w 2017 roku uhonorowany został nagrodą Unii Europejskiej EFFE Award.

Profesor jest autorem wielu książek naukowych – wydawanych w kraju i za granicą. Napisał około 150 artykułów, recenzji, esejów i szkiców popularno-naukowych, które drukowano w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jest także autorem 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.

W swoim dorobku miał również cztery powieści i przekłady sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard). Jak podaje gdański magistrat, w ostatnich latach wydał książki: „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów” (2014 r.) oraz „Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej” (2018).

W 2006 roku wyróżniono go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Otrzymał w tym samym roku także Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2019 roku, jako pierwszy gdańszczanin, otrzymał prestiżową Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora.

Więcej o życiorysie zmarłego profesora przeczytać można na stronie gdańskiego magistratu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24