01.03.2021 10:30 19 NW/SM w Wejherowie

Porzucone auta zmorą wejherowskich strażników

Fot. SM w Wejherowie

Z roku na rok rośnie liczba porzucanych w Wejherowie samochodów. Zdaniem komendanta wejherowskiej straży miejskiej, problem powstał w chwili, gdy złomowiska obniżyły cenę skupu. Nie chcą też na własny koszt kasować wraków albo żądają zapłaty za ich skasowanie. Od początku 2021 roku strażnicy prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie siedemnastu porzuconych pojazdów.

Uszkodzone, spalone… – na terenie Wejherowa nieustannie pojawiają się nowe wraki samochodów, z którymi walczyć zazwyczaj przychodzi… strażnikom miejskim. Od trzech lat sytuacja zamiast się poprawiać, pogarsza się. Od początku tego roku straż miejska prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie 17 porzuconych pojazdów. Te znaleźć można na drogach publicznych, parkingach czy terenach miejskich.

Dziesięć pojazdów, których stan wskazuje na to, że nie są używane, zostaną odholowane na koszt właściciela na dozorowany parking. Siedem samochodów zakwalifikowano jako odpad niebezpieczny dla środowiska. Pojazdy te stoją na terenach miejskich i utworzonym dzikim „cmentarzysku wraków” w pobliżu ul. Batalionu Morskiego przy drodze technicznej do PKS – informuje Zenon Hinca, Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Fot. SM w Wejherowie

Z tych pojazdów wyciekają płyny eksploatacyjne i oleje. Wraki nie tylko nie wpływają pozytywnie na wygląd okolicy, ale także blokują miejsca parkingowe i stanowią zagrożenie dla środowiska i mieszkańców miasta.

Zanim straż miejska przystąpi do ich usuwania, właściciele otrzymają nakazy usunięcia ich we własnym zakresie. Jeśli się do nich nie zastosują, to na ich koszt zrobią to służby - wyjaśnia Zenon Hinca.

I dodaje, że:

Za większość tych pojazdów właściciele nie płacą obowiązkowego OC. W takim przypadku służby informują Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nakłada na właściciela pojazdu grzywnę w kwocie 5600 złotych.

Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie Fot. SM w Wejherowie

Tylko w 2020 roku strażnicy podjęli w sprawie wraków 50 interwencji. Odholowano wówczas 16 pojazdów, a 34 właścicieli usunęło je po otrzymaniu nakazu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24