27.02.2021 09:00 3 Kwt/mat.prasowe

Ponad 1,3 miliarda złotych wsparcia antykryzysowego z ZUS

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Już kilkaset tysięcy wniosków o wsparcie w ramach kolejnych Tarcz Antykryzysowych wpłynęło do oddziałów ZUS w Gdańsku i Słupsku. Do tej pory pomorscy płatnicy zostali zwolnieni ze składek w kwocie ponad 903,8 mln zł. Z kolei suma wypłaconych świadczeń postojowych przekroczyła 403,2 mln zł. Z końcem lutego mija ważny termin dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia ze składek w ramach Tarczy 7.0.

Pomorscy płatnicy zostali zwolnieni ze składek w kwocie ponad 903,8 mln zł. Z kolei suma wypłaconych świadczeń postojowych przekroczyła 403,2 mln zł.

W ramach pierwszej Tarczy Antykryzysowej mieszkańcy naszego województwa korzystali m. in. ze zwolnienia z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Łączna kwota składek, z jakiej zostali zwolnieni pomorscy płatnicy, a którą tym samym przejął na siebie budżet państwa, to ponad 859,2 mln zł. Samozatrudnieni i osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych cały czas mogą się ubiegać o świadczenia postojowe. Wypłata może nastąpić do trzech razy. Pomorskie oddziały ZUS wypłaciły już ponad 198 tys. świadczeń postojowych. Ich suma to blisko 388,3 mln zł – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Przedsiębiorcy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji lub wystaw mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Chodzi o tak zwaną Tarczę Antykryzysową 5.0, nazywaną też Tarczą Turystyczną.

Kwota składek umorzonych z tego tytułu na Pomorzu to blisko 4,5 mln zł. Dzięki Tarczy Turystycznej agenci turystyczni, przewodnicy lub piloci wycieczek nabyli prawo do świadczenia postojowego. Natomiast prowadzący działalność m.in. w zakresie transportu turystycznego, wystawiania i występowania w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenia dyskotek, salonów gier elektronicznych, mogą zwrócić się o dodatkowe świadczenie postojowe. Na podstawie ponad 1,1 tys. pozytywnie rozpatrzonych wniosków, oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku wypłaciły ponad 2,3 mln zł tych świadczeń – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Przedsiębiorcy działający w handlu, gastronomii na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad 2020 roku. Tarcza ta dotyczy również pozaszkolnych form edukacji, obiektów kultury i sportu, czy fizjoterapeutów.

Tarcza ta zwolniła też kolejne branże ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Oba pomorskie oddziały ZUS przyjęły ponad 5,6 tys. wniosków o takie zwolnienia, a suma składek z jakiej przedsiębiorcy zostali zwolnieni przekroczyła 13,5 mln zł. Dzięki tej Tarczy więcej przedsiębiorców może skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego. Prowadzący hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy, a pozostałe niemal 40 grup przedsiębiorców jeden raz. Oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku do tej pory rozpatrzyły pozytywnie blisko 3,3 tys. takich wniosków na łączną kwotę ponad 6,7 mln zł – dodaje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

O zwolnienie składek za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe - do dwóch razy - mogą wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży turystycznej, gastronomicznej, fitness, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Przedsiębiorcom, których przeważająca działalność to sprzedaż detaliczna w sklepach i na targowiskach przysługuje zwolnienie ze składek za styczeń i ponowna, jednorazowa wypłata świadczenia postojowego.

O zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń można wnioskować do 31 marca. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, aby do 28 lutego 2021 roku złożyć w ZUS deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za styczeń 2021 roku albo grudzień 2020 roku i styczeń 2021 roku.

Wnioski o wsparcie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24