24.02.2021 15:30 13 WH

Kościół włączy się w walkę ze smogiem

Fot. archiwum

„Bóg daje życie - smog je odbiera” – to hasło kampanii, która ma zwrócić uwagę polskich wiernych na problem zanieczyszczenia powietrza. Do parafii w całej Polsce trafi 8 tysięcy plakatów oraz 40 tysięcy ulotek. Organizatorem akcji jest Polski Alarm Smogowy oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

Głównym celem akcji jest dotarcie do osób, które nie mają dostępu do internetu i nie są świadome zagrożenia, jakie niesie ze sobą smog. W kościołach pojawią się informacje o uchwałach antysmogowych, konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach.

Dokładnie chodzi o miłosierdzie w praktyce, czyli dbanie o bliźniego. Te zanieczyszczenia powietrza nas trują. Ruchy katolickie chcą się mocno włączyć w tę walkę ze smogiem. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że mamy uchwałę antysmogową od września. Na każdego z nas są nałożone konkretne obowiązki między innymi likwidacja „kopciuchów” - mówi Tomasz Nowak, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Przygotowano 8 tysięcy plakatów i 40 tysięcy ulotek. Polski Alarm Smogowy stworzył broszury skierowane do mieszkańców Nordy. Finał akcji odbędzie się 21 marca. Tego dnia w kościołach nabożeństwo będzie inne niż zwykle.

Poszukujemy osoby, które chciałyby kilka słów powiedzieć lub rozdać ulotki. Będzie też specjalna modlitwa, która będzie przeczytana w kościele. Mamy nadzieję, że każdy ksiądz z naszych lokalnych parafii włączy się w tą akcję. Tu nie chodzi o żadną ideologię, ale abyśmy chronili zdrowie najsłabszych – dodaje Nowak.

Organizacja przypomina, że smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tys. osób. Zanieczyszczenia powietrza mają także wpływ na zachorowanie na COVID-19. W ostatnim czasie pisaliśmy już na ten temat.

Źródło: Wejherowski Alarm Smogowy

Informacje na temat kampanii „Bóg daje życie - smog je odbiera”, która jest częścią programu „Zielone parafie” dostępne są tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24