19.02.2021 13:34 2 WH

Nie żyje Łucja Włodek-Jabłońska - wybitna rzeźbiarka z Luzina

Fot. TTM

W wieku 82 lat odeszła Łucja Włodek-Jabłońska. Luzińska rzeźbiarka była znana nie tylko wśród lokalnej społeczności. Jej prace odnosiły sukces w całej Polsce oraz na świecie. Artystka w swojej twórczości fascynowała się aniołami.

Łucja Włodek-Jabłońska urodziła się w 1939 roku. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale rzeźby. Artystka tworzyła rzeźbę ceramiczną w różnorodnych technikach.

Rzeźbiarka stylem odnosiła się do kultury ludowej, zjawisk natury i historii. Łucja Włodek-Jabłońska fascynowała się postaciami aniołów, które według niej były symbolem wieczności. To właśnie dobre duchy często były motywem jej rzeźb. Wystawy z pracami artystki były prezentowane w całym kraju oraz na świecie.

W lipcu 2020 roku w luzińskiej galerii Art GOK pojawiła się ekspozycja Włodek-Jabłońskiej. Publika miała okazję zobaczyć rzeźbę „Anioł Transformacji”, która była artystyczną wizją daru, jaki artystka otrzymała.

Fot. TTM

Fot. TTM

Artystka przez wiele lat chorowała na serce. Najpierw był rozrusznik, potem konieczny przeszczep serca. Rzeźbiarka przeszła transplantację narządu, który był jej drugą szansą na życie. Ten niezwykły dar otrzymała od szesnastoletniej dziewczyny zadźganej nożem przez znajomych.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

W czwartek (18 lutego) Łucja Włodek-Jabłońska została pochowana na luzińskim cmentarzu. Artystka miała 82 lata.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24