17.02.2021 08:59 8 WH/TTM

Środa Popielcowa w czasach pandemii

Fot. Marek Trybański/ TTM

Środa Popielcowa, która przypada w 2021 roku 17 lutego, rozpoczyna Wielki Post. Dla katolików oznacza to przygotowania do Wielkanocy. Tego dnia w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem. W tym roku będzie wyglądać to inaczej ze względu na pandemię koronawirusa.

W Kościele katolickim rozpoczyna się czterdziestodniowy Wielki Post. Według Ewangelii Jezus przez 40 dni pościł i modlił się na pustyni, aby przygotować się przed rozpoczęciem swojej misji. Dla katolików jest to specjalny okres – czas pielgrzymek, pokuty i jałmużny.

W tradycji kościoła katolickiego kapłan podczas mszy świętej posypuje głowy wiernych popiołem, który symbolizuje kruchość życia i nieuchronną śmierć. Popiół pochodzi z palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. Tego dnia obowiązuje także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post, który oznacza ograniczenie liczby posiłków do trzech – jednego do syta oraz dwóch skromnych.

Z powodu obowiązujących restrykcji związanych z koronawirusem obrzęd sypania popiołem będzie wyglądać inaczej niż w latach poprzednich. Kapłan pobłogosławi popiół i poświęci go wodą święconą. Następnie wypowie słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Zostanie to powiedziane tylko jeden raz.

Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc – czytamy w Nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na temat Środy Popielcowej.

Ponadto w świątyniach obowiązuje ograniczona liczba osób, która może brać udział w nabożeństwie.

Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach za pośrednictwem łączy internetowych. W zakładce Kościoły ONLINE można na żywo oglądać relacje z 30 świątyń na Nordzie.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek, czyli 1 kwietnia. Natomiast 4 kwietnia katolicy będą przeżywać wydarzenia Wielkiej Nocy – Zmartwychwstanie Pana Jezusa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24